Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
14/05/2019 - 19:00

Rytro budzi się z turystycznego letargu. EuroVelo uratowane [WIDEO]

Z jednej strony mieliśmy dziś złe wieści związane z planami budowy 49-metrowego przekaźnika telefonii komórkowej na Połomi - ostatnią szansą zablokowania jest oddanie sprawy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - ale już spieszymy z informacjami, które powinny usatysfakcjonować mieszkańców żyjącej przede wszystkim z turystyki gminy.

Zacznijmy od tej chyba najmniejszego kalibru. Za ponad 200 tysięcy powstanie w Rytrze - już w najbliższym czasie - prawdziwe miejsce do wypoczynku i integracji międzypokoleniowej: plac zabaw połączony z elementami małej architektury dedykowanej ich rodzicom i opiekunom.

Druga informacja ma już zdecydowanie większy wydźwięk i to na skalę całego województwa. Dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego a przede wszystkim samego marszałka Witolda Kozłowskiego gmina nie musi się już martwić o zabezpieczenie ponad dwóch milionów dwustu tysięcy złotych niezbędnych do budowy ryterskiego odcinka międzynarodowej trasy EuroVelo.
O co chodzi? Zarówno gmina Rytro jak i gmina Piwniczna-Zdrój złożyły wniosek o dofinansowanie unijne przedsięwzięcia samodzielnie. W przypadku Starego Sącza, Łącka itp. wniosek taki składał Zarząd Dróg Wojewódzkich i tym samym to ZDW obciążony był całością wszystkich zobowiązań finansowych związanych z budową trasy na terenie tych samorządów.

Zobacz też: Rytro: 49-metrowy maszt stanie koło wiatraka i zniszczy krajobraz gminy?

Gmina Rytro za to stanęła przed wizją wyasygnowania wkładu własnego na inwestycję z własnego budżetu. Samorząd po prostu nie był w stanie sprostać temu wyzwaniu. Jak poważne byłoby to obciążenie i jak nierealne do dźwignięcia świadczy najlepiej fakt, że cały budżety gminy na 2019 rok opiewa na około 15 mln zł. Tym samym połączenie rowerowe Starego Sącza z Rytrem a dalej z Piwniczną i Słowacją stanęło pod znakiem zapytania. Jednocześnie dla obu gmin podobne inwestycje związane z turystyką są niezbędne do rozwijania się i konkurowania z innymi miejscami na mapie Małopolski.

Dzięki solidarnej postawie nowych władz Rytra i Piwnicznej-Zdroju i przychylności wspomnianego marszałka, inwestycja zostanie jednak zrealizowana, bo ostatecznie przejął ją ZDW. Urząd Marszałkowski zdjął z gmin obciążenie finansowe przerastające ich możliwości i wziął je na siebie. Jak wyjaśnia wójt gminy Rytro trwa właśnie aktualizacja kosztorysowa projektu i dopinanie niezbędnych do wbicia łopaty formalności. W rozmowie z TV Sądeczanin podaje również szczegółowy przebieg EuroVelo przez gminę.

Trzecia informacja będzie w tych okolicznościach przysłowiową wisienką na torcie. Gmina na odrestaurowanym zamku organizuje pierwszy prawdziwy – pod każdym względem jarmark średniowieczny. Dlaczego będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie? Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected]o Film.: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)