Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
18/09/2021 - 07:30

Rycerzyk usunięty spod sądeckiego zamku. Kto powinien go zastąpić? [WIDEO]

Niedawno rycerzyk, który stał pod sądeckim zamkiem został przeniesiony na ulicę Młyńską. Kto powinien go zastąpić? Zadaliśmy to pytanie sądeczanom w naszej sondzie ulicznej. Odpowiedzi były bardzo różne. Sprawdźcie sami:

Rzeźba „sikającego rycerzyka” wyszła spod rąk Zbigniewa Beca, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pod Basztą Kowalską na stałe zagościła w 2008 roku. Rycerzyk miał być, jak podają źródła, bezpośrednim nawiązaniem do legendy o magicznym źródełku bijącym spod sądeckiego zamku. 

Od tamtej pory był na stałe częścią naszego miasta. Pod koniec sierpnia został jednak przeniesiona na ulicę Młyńską. Jak sądeczanie oceniają tę decyzję? Komu według nich powinien zostać wybudowany pomnik pod zamkiem? Zapytaliśmy ich o to.

- Nie zastanawiałam się nad tym. Nic mi nie przychodzi do głowy – mówi nasza rozmówczyni. – Powinien to być ktoś z rycerstwa. To najbardziej pasuje do zamku – dodaje inna osoba.  – Na pomniku powinien się znaleźć Kazimierz Wielki. Wybudował bastion więc powinien zostać za to odznaczony – twierdzi sądeczanin.

A Wy jak sądzicie? Macie swoje propozycje? Napiszcie do nas. Więcej wypowiedzi znajduje się w materiale filmowym. (m.pogwizd@sadeczanin.info, wideo: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu