Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
20/02/2020 - 05:30

Rozmowa dnia: Leszek Zegzda o „wielkiej polityce w małej gminie”

Klub radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz już zapowiedział, że pracuje nad zmianami funkcjonowania prezydium Rady Miasta i samej rady. Jak te zapowiedzi są odbierane w klubie radnych Koalicja Obywatelska? Czy decyzja wiceprzewodniczącego rady dr. Krzysztofa Głuca o rezygnacji z tej funkcji „otwiera” klubowi Koalicja Obywatelska „furtkę” do tego, by ten klub miały swojego przedstawiciela w prezydium rady?

Na te i inne pytania odpowiada w Rozmowie Dnia radny Leszek Zegzda, przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta.

Radny Leszek Zegzda jest doświadczonym samorządowcem. Za sobą ma dwanaście lat pracy w Radzie Miasta Nowego Sącza (do 2002 roku). Potem był radnym sejmiku Województwa Małopolskiego i ponownie od 2018 roku sprawuje mandat sądeckiego radnego.

Jak pracuje się mu w obecnej radzie?

- Przyznam, że ciężko jest mi dostosować się do takiego sposobu funkcjonowania Rady Miasta Nowego Sącza, bo jest, powiedziałbym, antydemokratyczna.

Co go razi?

- Przewlekające się w nieskończoność dyskusje i debaty, atakowanie się osobowe i bardzo złe prowadzenie obrad – przyznaje szef klubu Koalicja Obywatelska. - W ostatnim czasie mieliśmy bardzo dobry tego przykład, kiedy sesja została podzielona na trzy części i każda z nich trwała kilka godzin.

Przewodniczący klubu radnych Koalicja Obywatelska uważa, że debata jest wpisana w demokrację, ale ma zastrzeżenia między innymi do poziomu dyskusji, do przygotowania merytorycznego niektórych projektów uchwał. To powoduje, że praca w radzie nie jest komfortowa.

- Mam takie swoje powiedzenie obserwując to, co się dzieje: wielka polityka w małej gminie – mówi – W małej gminie powinna być mała polityka, a większa troska o dobro wspólne – chodniki i szkoły. Widać, że emanuje dyscyplina.

Gdzie widzi źródła takiego stanu rzeczy? Chociażby w tym, że podczas posiedzeń komisji rady nie omawia się dogłębnie problemów, nie ma szczegółowych pytań. Wszystko, według niego, przyjmowane jest mechanicznie.

Lotem błyskawicy po Nowym Sączu rozeszła się kilka dni temu informacja o decyzji jednego z wiceprzewodniczących Rady Miasta – dr. Krzysztofa Głuca (klub PiS – Wybieram Nowy Sącz) o jego rezygnacji z tej funkcji.

Jak to odebrali radni klubu Koalicja Obywatelska i kogo ewentualnie widzieliby ze swojego klubu na miejscu radnego Krzysztofa Głuca?

Cała rozmowa z przewodniczącym klubu Koalicja Obywatelska w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)