Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 9 grudnia. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
17/11/2023 - 16:00

Rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach. W Nowym Sączu odbyła się międzynarodowa konferencja

„Wyzwania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – aspekty prawne i społeczne”. Właśnie pod takim hasłem w auli im. prof. Andrzeja Bałandy w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, 16 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Inicjatorami, a zarazem organizatorami wydarzenia, którego tematyka związana była z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, była Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Region Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, a także Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Celem konferencji było podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wymiana doświadczeń, dyskusja nad aktualnymi problemami występującymi w tym obszarze oraz próba wskazania nowych kierunków działań służących wyeliminowaniu zagrożeń i poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wnioski, które zostały wspólnie wypracowane podczas konferencji, pozwolą na skuteczniejsze współdziałanie służb, instytucji i organizacji pozarządowych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Warto dodać, że pod redakcją komendanta sądeckiej policji insp. dra Krzysztofa Dymury zostanie opublikowana monografia pokonferencyjna pt. „Wyzwania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – aspekty prawne i społeczne”, będąca zbiorem artykułów przygotowanych m.in. przez patronów honorowych i naukowych, która z pewnością przyczyni się do pogłębienia problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uzupełnienia obrazu działań podejmowanych przez instytucje, służby i organizacje na rzecz bezpieczeństwa na drogach.


Wykłady były podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył działań podejmowanych przez służby i instytucje na rzecz bezpieczeństwa na drogach, natomiast drugi był poświęcony działaniom prewencyjnym w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. W gronie prelegentów znaleźli się: przedstawiciele policji, pełnomocnik ministra infrastruktury, samorządowiec oraz przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji.

Swoje wykłady wygłosili również goście z zagranicy: Rafael Ruiz Estepa – funkcjonariusz hiszpańskiej policji, który jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Edukatorów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego AIPSEV oraz mjr Robert Hermel z Komendy Powiatowej Policji w Popradzie, reprezentujący nieobecnego płka Rastislava Polakoviča, któremu powierzono obowiązki Komendanta Głównego słowackiej policji.


Pod koniec konferencji organizatorzy wyróżnili osoby, bez których zaangażowania i wsparcia, nie byłaby możliwa realizacja tego przedsięwzięcia. Symboliczne podziękowania otrzymali patroni honorowi oraz naukowi konferencji, a także prelegenci. Dodatkowo, z rąk Piotra Wójcika – Prezydenta IPA Polska, podinsp. Andrzej Stach – Komendant Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju, został odznaczony Brązowym Medalem IPA za wyróżniającą się działalność statutową.


Konferencji zorganizowanej w Nowym Sączu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami, pod nazwą „Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, a dla mnie tata”. Jest to kolejna inicjatywa fundacji, otaczającej swoją opieką dzieci, których rodzice zginęli lub zostali poszkodowani na służbie. Ponadto przed budynkiem Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS w Nowym Sączu zostały zorganizowane stoiska profilaktyczne Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Moto Park Kraków, gdzie m.in. można było z bliska przyjrzeć się sprzętowi wykorzystywanemu przez mundurowych w codziennej służbie albo dzięki symulatorowi dachowania, w bezpieczny sposób przekonać się, co dzieje się z podróżnymi w czasie wypadku. (fot. KMP Nowy Sącz, R. Gajewski)

Rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach. W Nowym Sączu odbyła się międzynarodowa konferencja
„Wyzwania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – aspekty prawne i społeczne”. Właśnie pod takim hasłem w auli im. prof. Andrzeja Bałandy w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, 16 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Inicjatorami, a zarazem organizatorami konferencji, której tematyka związana była z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, była Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Region Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, a także Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu