Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
19/11/2023 - 23:20

Rozbiórka mostu kolejowego w Nowym Sączu. Spójrz na to z góry [ZDJĘCIA, FILM]

Most kolejowy, łączący dwa brzegi Dunajca w Nowym Sączu wpisywał się w pejzaż miasta prawie pół wieku. Stalowa konstrukcja jeszcze spina oba brzegi, ale już wkrótce i jej tam nie będzie. Prace rozbiórkowe trwają od kilka tygodni. Ich efekty widać przede wszystkim od strony osiedla Helena. Most jeszcze stoi. Na jakim etapie zaawansowania są prace można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Zobacz ujęcia rozbieranego mostu, których jeszcze nie widziałeś. Warto je obejrzeć!

Sama stalowa konstrukcja, spinająca oba brzegi jeszcze stoi, ale zapewne już niedługo zostanie pocięta na kawałki. Nie ma już natomiast kolejowej infrastruktury, która stanowiła od dziesięcioleci część linii kolejowej. Prace trwają. Nie ma torów, kolejowych podkładów. Teren jest przygotowywany pod nową kolejową inwestycję.

To właśnie przez ten teren będzie biegła nowa linia kolejowa nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest spółka PKP – PLK.

Film, do obejrzenia którego zachęcamy naszych czytelników, stanie się, podobnie, jak zdjęcia rozbieranego mostu, cenną pamiątką.

Obecnie rozbierany most kolejowy na Dunajcu, po którym przez lata jeździły pociągi osobowe i towarowe został wzniesiony tuż po II wojnie światowej, w 1947 roku. Jego stalowy poprzednik - już nieistniejący - został wzniesiony w 1884 roku, kiedy budowana była Galicyjska Kolej Transwersalna. W 1945 roku został wysadzony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Na jego miejsce dwa lata później został postawiona obecna przeprawa.

Już niebawem i ta prawie pięćdziesięcioletnia konstrukcja podzieli losy mostowego „staruszka” z 1884 roku.

- Istniejący most kolejowy nad rzeką Dunajec w Nowym Sączu zastąpi nowa przeprawa, która zapewni sprawny i bezpieczny ruch kolejowy na trasie Chabówka – Nowy Sącz – powiedziała kilka tygodni temu „Sądeczaninowi” Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - W ramach inwestycji, wybudowana zostanie żelbetowa konstrukcja, oparta na sprężonych belkach - dla przęsła nurtowego o rozpiętości 120 m, podwieszona do stalowego łuku.


Zakończenie budowy mostu przewidziane jest w drugim półroczu 2025 r.

(i. [email protected], Fot. i Film: R. Gajewski)

Rozbiórka mostu kolejowego w Nowym Sączu. Spójrz na to z góry
Most kolejowy, łączący dwa brzegi Dunajca w Nowym Sączu wpisywał się w pejzaż miasta prawie pół wieku. Stalowa konstrukcja jeszcze spina oba brzegi, ale już wkrótce i jej tam nie będzie. Prace rozbiórkowe trwają od kilka tygodni. Ich efekty widać przede wszystkim od strony osiedla Helena. Most jeszcze stoi. Na jakim etapie zaawansowania są prace można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Zobacz ujęcia rozbieranego mostu, których jeszcze nie widziałeś. Warto je obejrzeć!Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu