Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
19/11/2019 - 11:00

Robert Makłowicz z Nowego Sącza o otwartych kulinarnych granicach i smakach

Jaka naprawdę jest kuchnia bałkańska? Czy Polacy potrafią korzystać z otwartych kulinarnych granic? Rozmawialiśmy o tym z Robertem Makłowiczem, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem, który zasiadał w jury XI Sądeckiego Konkursu Szkół Gastronomicznych zorganizowanego pod hasłem: bałkańskie smaki na europejskim stole.

Zobacz też: Gabriela Kubik i jej łakocie z XII stulecia ugodziły w serce Roberta Makłowicza

Kuchnia bałkańska kojarzy nam się przede wszystkim z papryką, jagnięciną no i może jeszcze ajvarem, który na wielu polskich stołach staje się alternatywą dla keczupu. Ale czy taka właśnie, prosta i nieskomplikowana jest kuchnia bałkańska? Okazuje się, że nie. Jak wyjaśnia Robert Makłowicz, z którym rozmawialiśmy podczas wspomnianego konkursu w Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana a o kuchni tej nie można mówić bez odniesień do burzliwej historii tych terenów.

Zobacz też: Bałkańska wojna na smaki i Robert Makłowicz, który wybiera się na emeryturę

Bo oto mamy tereny, które przez stulecia podlegały Imperium Otomańskiemu a tym samym wprowadziły tu dania typowe dla kuchni arabskiej a z drugiej strony tereny, których kuchnie związane są z trzema morzami. To wszystko sprawia, że kuchnia bałkańska jest swoistego rodzaju tyglem smaków i tradycji. Czy uczniowie, młodzi kucharze, którzy ze sobą rywalizowali pod okiem Makłowicza sprostali temu wyzwaniu?

Ale nie tylko fachowcy, czyli kucharze mają obecnie dostęp do szerokiego asortymentu składników, przypraw, produktów do nie dawna bardzo dla nas egzotycznych. Czy przełożyło się to na to, podajemy na polskich stołach? Czy Polacy potrafią, a przede wszystkim czy chcą korzystać, z możliwości poznawania innych kultur kulinarnych?

Zapraszamy do obejrzenia naszej rozmowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)