Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/12/2022 - 15:20

Przywódcy UE próbują odsunąć na bok skandal korupcyjny związany z Katarem

Skandal korupcyjny rozpalił Parlament w chwili, gdy przywódcy UE zbierają się dziś na jednym ze swoich regularnych szczytów. Natomiast ostatnie rewelacje – worki z gotówką, możliwe przekupione kontrakty i umowy z udziałem Kataru i Maroka – odwróciły ten scenariusz.


Zwykle, gdy przywódcy UE zbierają się na sesję plenarną, przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest również obecny i prawie nikt tego nie zauważa. Tym razem przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola przybywa na posiedzenie Rady Europejskiej w otoczeniu morza kamer i mikrofonów. Miała poinformować 27 przywódców krajowych UE o niepokojących informacjach, które spowodowały aresztowanie kilku osób, w tym jednego posła do PE w związku z podejrzeniem korupcji. Powyżej wystąpienie Metsoli.

Ale dla większości przywódców UE jest to „nie mój problem”. „Naprawdę jest to sprawa dla Parlamentu” — powiedział jeden z urzędników Rady Europejskiej. „Oczekujemy od Metsoli podsumowania, ale nic więcej”. Taktyka Rady Europejskiej, obliczona na to, aby spróbować uniknąć zarzutów o nadużycia w samym sercu UE, może być samobójcza i na dłuższą metę jeszcze bardziej potęgować problemy dla UE.

„Potencjalne szkody dla reputacji mogą być ogromne” – stwierdził Petros Fassoulas, sekretarz generalny prounijnej organizacji European Movement International. „Większość ludzi nie rozróżnia jednej instytucji od drugiej. Problem polega na tym, że kiedy umieści się słowo korupcja obok jakiejkolwiek instytucji europejskiej, ludzie automatycznie kojarzą UE z aktem korupcji”.

W tle całej sytuacji są wybory europejskie w 2024 r. Wybory europejskie tradycyjnie są tym wydarzeniem, w którym głosy antyunijne nabierają mocy. Teraz istnieje obawa, że afera katarska, która wstrząsnęła Parlamentem, może jeszcze bardziej zdyskredytować instytucje unijne jako całość. „Ten skandal może trafić prosto w ręce antyeuropejskich, antydemokratycznych sił” – powiedział Fassoulas. „Ważne jest, aby UE wyprzedziła ten problem, zwłaszcza w świetle wyborów europejskich w 2024 r.”.

Dla przywódców takich jak Marine Le Pen i Viktor Orbán kłopoty Parlamentu Europejskiego są argumentem za tzw. podwójne standardy UE w zakresie praworządności. W rezultacie, siły auntyunijne mogą próbować zamienić skandal w broń polityczną – jako dźwignię w sporach o praworządność z Brukselą i podsycić antyunijne nastroje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

- Przeczołgali nas w związku z całkowicie przejrzystą i legalną pożyczką z czesko-rosyjskiego banku – napisała na Twitterze przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Le Pen, odnosząc się do pożyczki w wysokości 9 mln euro, którą jej partia otrzymała od Putina w 2014 r. - Jednocześnie Katar dostarczał walizki pełne gotówki wszystkim tym skorumpowanym ludziom w UE...

Na Węgrzech Orbán, który toczy walkę z Brukselą o brak praworządności w swoim kraju, zakpił z UE we własnym tweecie, pisząc, że Parlament jest „poważnie zaniepokojony korupcją na Węgrzech”. 
Cztery osoby, w tym Kaili i jej włoski partner Francesco Giorgi, pozostają w policyjnym areszcie pod zarzutem korupcji, prania brudnych pieniędzy i udziału w organizacji przestępczej. 

Najwyżsi urzędnicy UE, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola zapowiedzieli od razu zdecydowane rozprawienie się z korupcją we wszystkich instytucjach UE, które łącznie  zatrudniają ponad 60 000 osób na całym świecie. 

Fala krytyki pod adresem wysokich urzędników unijnych wzmacnia głosy domagające się poddania większej kontroli von der Leyen, która jest pod presją warunków umowy, którą wynegocjowała z firmą Pfizer w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19.

Skandal korupcyjny wywiera też wpływ polityczny we Francji, gdzie Le Pen dwukrotnie dotarła do ostatniej tury wyborów prezydenckich, ale została pokonana w obu przypadkach przez centrystę Emmanuela Macrona

Fakty i osoby:

  • Ewa Kaili - była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego z Grecji, usunięta ze stanowiska 13.12. Status: oskarżona przez belgijską policję, przebywa w areszcie w Brukseli.
  • Alexandros Kailis - ojciec Evy Kaili. Status śledztwa: aresztowany, następnie zwolniony przez belgijską policję.
  • Francesco Giorgi - partner Kaili i doradca europosła Andrei Cozzolino ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Status śledztwa: aresztowany i postawiony w stan oskarżenia przez belgijską policję.
  • Pier Antonio Panzeri - były poseł do Parlamentu Europejskiego z Włoch i przewodniczący organizacji pozarządowej Walka z bezkarnością. Status: oskarżony przez belgijską policję.
  • Maria Colleoni - żona Pier Antonio Panzeri. Status śledztwa: aresztowana przez włoską policję.
  • Silvia Panzeri -córka Pier Antonio Panzeri. Status śledztwa: aresztowana przez włoską policję.
  • Luca Visentini - sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Status śledztwa: aresztowany przez belgijską policję. (Andrzej Skrzydło/ISW) Fot. Parlament Europejski

Żódła:Corruption présumée au Parlement européen: la Grecque Eva Kaili reste en prison (rfi.fr)
EU’s Qatar corruption scandal brings French links under scrutiny – POLITICO
Police search European parliament offices as bribery inquiry grows | European Union | The Guardian
European far-right cheers over Qatar corruption scandal – POLITICO







Dziękujemy za przesłanie błędu