Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
21/12/2023 - 15:55

Promocja kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Rodzina to potęga, genealogia to potęga! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Szukanie śladów przodków nie było i nie jest łatwe. Każdy, kto interesuje się genealogią, każdy kto szuka swoich korzeni rodzinnych wie, że docieranie do nieznanych rodzinnych wątków nie jest proste. To tak, jak rozszyfrowywanie detektywistycznej łamigłówki. Potwierdzali to w środowy wieczór sądeccy historycy - autorzy artykułów dotyczących genealogii, które złożyły się na najnowszy grudniowy numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Ukazał się niedawno.

Najnowszy numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA” to potężna dawka wiedzy genealogicznej, wiedzy, jak zaczynać poszukiwania naszych rodzinnych korzeni, gdzie kierować swoje pierwsze kroki w tych poszukiwaniach, na jakie pułapki trzeba być przygotowanym, na jakie niespodzianki można się w tych poszukiwaniach natknąć i ile czasu trzeba im poświęcić.

Spotkanie z autorami artykułów, które złożyły się na grudniowy numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA” pt. „Rodzina to potęga” odbyło się w środowy wieczór w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. Bazielicha w Starym Sączu. Z pracownikami starosądeckie biblioteki i czytelnikami kwartalnika spotkali się sądeccy historycy: dr Łukasz Połomski, redaktor naczelny tego numeru, dr Jakub Marcin Bulazak, Sylwester Rękas, dr Sławomir Wróblewski oraz Anna Żalińska.

Partnerem grudniowego wydania kwartalnika jest Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce. Co można znaleźć w grudniowym numerze kwartalnika?

Wiedzę, jak skutecznie szukać przodków między innymi z Sądecczyzny, ale też można przeczytać bardzo ciekawe artykuły o źródłach do badań nad genealogią chłopską z terenu Galicji zachodniej, o pokoleniach, ale także o genealogii rodzin żydowskich na Sądecczyźnie, o lwowskich księgach metrykalnych i archiwach, o genealogii w aktach szkolnych. Bardzo ciekawe, podobnie, jak inne artykuły są te poświęcone rodom rycerskim ziemi sądeckiej w średniowieczu, rodzie Mengerów i ich sądeckim korzeniom, ale też pniokom, ptokom i krzokom.

Czytelnicy w najnowszym numerze kwartalnika znajdą artykuły takich autorów jak: Karolina Szlęzak, Przemysław Jędrzejewski, Jakub Marcin Bulzak, Artur Franczak, Sylwester Rękas, Kamil Marszałek, Sławomir Wróblewski, Łukasz Połomski, Agnieszka Filipek, Anna Żalińska.

- Genealogia jest popularna nie tylko w Polsce – powiedział „Sądeczaninowi” dr Łukasz Połomski, redaktor naczelny grudniowego numeru kwartalnika. – Jest to trend ogólnoświatowy szukania przodków. Sądzę, że wynika to z tego, że żyjemy w XXI wieku. Wieku, w którym mamy dostęp do wielu źródeł. Teraz, jak powiedzieliśmy podczas tej promocji, możliwości poszukiwania przez internet są olbrzymie. Ludzie chcą korzystać z takich środków. Mają w obecnych czasach wyjątkową łatwość korzystania z takich źródeł w internecie. Genealogia cieszy się popularnością, bo jest to w jakimś stopniu zainteresowanie historią tą najbliższą, bo historią rodzinną.

Dlaczego ludzie szukają swoich korzeni rodzinnych? Mówiąc kolokwialnie grzebią w genealogii?

Czytaj dalej - TUTAJ

Promocja kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Rodzina to potęga, genealogia to potęga! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Szukanie śladów przodków nie było i nie jest łatwe. Każdy, kto interesuje się genealogią, każdy kto szuka swoich korzeni rodzinnych wie, że docieranie do nieznanych rodzinnych wątków nie jest proste. To tak, jak rozszyfrowywanie detektywistycznej łamigłówki. Potwierdzali to w środowy wieczór sądeccy historycy i archiwiści, autorzy artykułów dotyczących genealogii, które złożyły się na najnowszy grudniowy numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Ukazał się niedawno.


Dziękujemy za przesłanie błędu