Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
09/01/2018 - 08:35

Postapokaliptyczna moda? Młodzi ludzie bronią się przed smogiem! [WIDEO]

Uczniowie Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nowym Sączu walkę ze smogiem łączą z hobby spod szyldu Post-Apo. Zamiast klasycznych masek antysmogowych młodzi ludzie noszą militarne maski przeciwgazowe.

- Nasze miasto należy do czołówki  tych najbardziej zanieczyszczonych – mówią zgodnie młodzi ludzie, których spotkaliśmy na ulicach Nowego Sącza w strojach, które na pierwszy rzut oka można uznać co najmniej zagadkowe i niepokojące.

Okazuje się, że licealiści dbałość o swoje zdrowie łączą z zamiłowaniem do tematyki Post-Apo, czyli tym wszystkim co jednoznacznie sugeruje, że destrukcyjne działania człowieka doprowadzi w końcu do zagłady naszego świata. Brzmi szalenie? Niekoniecznie, bo jednym z elementów wyposażenia chłopaków są maski gazowe.

Zobacz też:  "Rzeczpospolita" obsmarowała Nowy Sącz. Czy ratusz pójdzie na wojnę z gazetą?

Maski te mają za zadanie uniemożliwić wdychanie tych wszystkich szkodliwych dla człowieka substancji. Ich budowa jest dosyć prosta i bardzo zbliżona do filtropochłaniaczy, używanych do obrony przed bojowymi środkami chemicznymi.

- Ich działanie dużo się nie różni od użytych na materiałach filtropochłaniaczy, pomimo że są one mniej ergonomiczne i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Maski antysmogowe zawierają kilka warstw służących do zatrzymywania pyłów oraz węgiel aktywny do neutralizacji związków chemicznych - podobnie jak w maskach przeciwgazowych – wyjaśniają nasi rozmówcy.

Jak podkreślają, pomimo że filtry, zależnie od zakupionego typu i jego przeznaczenia, bronią użytkowników głównie przed gazami, oparami itp. są w stanie pomóc chronić nasze płuca przed wdychaniem pyłów - zatrzymując się na tkaninach.

Zobacz też: Ile kopciuchów może zniknąć z Nowego Sącza za blisko 3 mln złotych?

Tradycyjne maski antysmogowe wchodzą na rynek bardzo opornie. Mimo zatrważających danych o zanieczyszczeniu powietrza sądeczan, którzy ich używają można policzyć na palcach jednej ręki.  Za to miłośników gier i literatury o tematyce postapokaliptycznej ciągle – szczególnie wśród młodzieży – przybywa.

Czy zamiłowanie do tego klimatu przełoży się na modę na zdrowie?

- Jeśli nie zadbamy o nasze środowisko, istnieje ryzyko że kiedyś skończymy w miastach zakrytych smogiem, będąc otoczonym przed radioaktywne odpady... – twierdzą prekursorzy trendu.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)