Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
11/06/2018 - 16:55

Piwniczna-Zdrój: Kto ma pomysł jak rozruszać te 300-kilowe szachy?

To jedna z tych historii, które co sezon wzbudzają sensację wśród przyjezdnych. W Piwnicznej-Zdroju oddano w 2012 roku szachy, które z założenia miały być atrakcją turystyczną uzdrowiska a okazały wielką gafą urzędników. Czy da się to miejsce rozruszać?

Każda z figur widocznych na filmie jest wykonana z granitu i nie dość. że waży trzysta kilo, to jest przytwierdzona do podłoża. Tę szachownicę bronił nawet w TVN ówczesny burmistrz Edward Bogaczyk wątpliwości ucinając krótko: - Te figury muszą być ciężkie żeby ich nie zniszczono.

Zobacz też: Wola Krogulecka: Widoki cudne, ale dojazd po deszczu to piękna katastrofa

Dodatkowo burmistrz wyjaśniał, że przecież zagrać tu i tak można, bo figury stoją poza szachownicą i z niej tym samym korzystać można do woli.

Lata mijają, dla miejscowych to już żadna atrakcja, ale u turystów zaskoczenie chyba nigdy się nie skończy. Czy gmina ma zamiar coś z tym fantem zrobić? Obecny burmistrz Zbigniew Janeczek komentuje z rozbawieniem, że on sam uważa, że to doskonałe miejsce do organizacji mistrzostw szachowych dla strongmanów czy wręcz mistrzostw interdyscyplinarnych. – Zawodnicy graliby w parach: jeden szachista, jeden strongman. Jeden wskazywałby pola a drugi przesuwał na nie pionki.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Zamiast asfaltu będzie beton a UniBar idzie pod młotek

Ale już tak na poważnie burmistrz nie ukrywa, że samorząd chce samymi szachami i ich okolicą zająć się bardziej kompleksowo. Kluczem mogą być środki na rozwój uzdrowisk, po które gmina chce sięgnąć. Dzięki tym samym środkom można by było przebudować pobliski amfiteatr, bo obecnie obiekt ciągle jest dewastowany i zamiast służyć wszystkim zazwyczaj świeci pustkami. Na razie gmina co i rusz naprawia tu siedziska i scenę, ale do tego by obiekt stał się naprawdę funkcjonalny jeszcze daleka droga.

Podstawy formalne już są bo radni dwa lata temu uchwalili plan rozwoju uzdrowiska Piwniczna-Zdrój na lata 2016-2023.

A teraz pytanie do naszych Czytelników, mieszkańców gminy Piwniczna-Zdrój i jej sympatyków: jak według Was należałoby zagospodarować brzegi Popradu po stronie Pijalni Artystycznej? Czego tu brakuje? Co gmina powinna zrobić z szachami? Czekamy na Wasze komentarze.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020