Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/09/2021 - 08:00

Pierwszy "Piątek z drogówką": bezpieczna droga do szkoły [WIDEO]

We wszystkich szkołach w Polsce zadzwonił już pierwszy dzwonek. Po wakacyjnej przerwie uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. O czym powinni pamiętać, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły? O tym mówi asp. szt. Ryszard Ogurek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.A wszystko w ramach naszego cotygodniowego, nowego cyklu „Piątek z drogówką”.

Podobnie jak w ubiegłych latach, 1 września sądeccy policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez cały miesiąc w szczególny sposób będą troszczyć się o bezpieczeństwo uczniów. W  ubiegłym roku szkolnym przez dłuższy czas lekcje odbywały się zdalnie, a uczniowie pozostawali w domach, dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady, które z pewnością zwiększą ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły.

- Jak co roku, gdy dzieci wracają do szkoły, staramy się przypominać o zasadach, które obowiązują uczestników ruchu drogowego. Sprawdzamy również, czy w rejonach szkół kierowcy nie przekraczają prędkości. Czy zwracają uwagę, że przy tych szkołach są przejścia dla pieszych, z których korzystają przede wszystkim uczniowie, tak jak tutaj na ulicy Jagiellońskiej.

Sprawdzamy, czy kierowcy pamiętają, aby przy przejściu dla pieszych nie wyprzedzać drugiego pojazdu i nie omijać tego, który zatrzymał się przed pasami, aby przepuścić pieszego. Kontrolujemy też sposób przewożenia dzieci do szkoły. Sprawdzamy zarówno transport indywidualny, jak i ten zbiorowy  – wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek z sądeckiej policji.

Już za kilka tygodni rozpocznie się okres jesienno-zimowy. Jest to niebezpieczny czas dla wszystkich pieszych, a szczególnie dla dzieci, które niejednokrotnie uczą się w szkołach na dwie zmiany i późno wracają do domów.

- Jest to czas bardzo niebezpieczny, bo zmrok zapada dużo wcześniej i widoczność dla bezpieczeństwa pieszego jest rzeczą priorytetową, dlatego apelujemy, aby osoby, które poruszają się po zmroku, szczególnie dzieci i osoby starsze, miały na sobie elementy odblaskowe.

Obowiązek noszenia odblasków mamy poza obszarem zabudowanym, niemniej jednak apelujemy aby te odblaski nosić również w terenach zabudowanych. Odblaski zdecydowanie poprawiają widoczność pieszego, który jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i zapewniają margines czasowy, aby kierujący mógł zauważyć i odpowiednio wcześnie zareagować.

W okresie jesienno-zimowym będziemy na to zwracać szczególną uwagę, ale również będziemy te elementy odblaskowe rozdawać, aby piesi byli na drogach bezpieczniejsi – tłumaczy asp. szt. Ryszard Ogurek.

Aby szczęśliwie dotrzeć do szkoły, dzieci powinny pamiętać, że wakacyjny luz już się skończył, żeby na drogach, szczególnie gdy będą poruszać się pieszo, nie dochodziło do sytuacji, że dzieci przepychają się i szarpią między sobą. Uczniowie muszą także pamiętać o tym, aby korzystać z chodnika, bo to jest właśnie to miejsce na drodze, które jest przeznaczone właśnie dla nich, a jeśli chodnika nie ma, to aby chodziły lewą stroną drogi i żeby chodziły gęsiego, a nie w grupach, które zajmują jeden pas jezdni.

Bardzo często to rodzice dowożą samochodami swoje pociechy do szkół. O czym muszą pamiętać, aby droga przebiegła bezpiecznie?

- Czasem rodzice w ferworze porannego pośpiechu zapominają o tym, aby dzieci odpowiednio zabezpieczyć w pojedzie. Dziecko powinno korzystać z fotelika albo tak zwanego urządzenia podtrzymującego. Powinno być zapięte pasami bezpieczeństwa. To są najczęstsze błędy, o których rodzice zapominają. Bardzo ważne jest też parkowanie przed szkołami i wysadzanie dzieci.

Sposób zatrzymania pojazdu w rejonie szkoły powinien być przemyślany i zgodny z przepisami ruchu drogowego i oznakowaniem, które przy szkołach znajduje się. Nie wolno parkować na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy o tym, że do szkoły nie tylko przywozimy dzieci, ale dzieci też przychodzą pieszo. Wychodząc zza pojazdu są słabo widoczne i takie sytuacje są dla nich bardzo niebezpieczne – apeluje asp. szt. Ryszard Ogurek.

Zachęcamy was do obejrzenia całego naszego materiału. ([email protected] Fot. i Film D. Szlag)







Dziękujemy za przesłanie błędu