Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/02/2017 - 13:05

Photoday z „Sądeczaninen” i spółką Sądeckie Wodociągi. Zaglądnęliśmy do „serca” zbiornika w Roszkowicach

Kto przegapił taką niepowtarzalną okazję, niech żałuję. Photoday z „Sądeczaninem.info” i spółką Sądeckie Wodociągi dał pasjonatom fotografii niepowtarzalną okazję do zobaczenia czegoś naprawdę unikatowego – starych trzymających się krzepko urządzeń wodociągowych z początku XX wieku, które działają bez zarzutu do dzisiaj. Zajrzeliśmy również do nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Dosłownie, jak w laboratorium. Przełączniki, guziki, zegary, zbiorniki wypełnione wodą i kilometry rur. Wszystko skomputeryzowane i zautomatyzowane.

Zbiornik zapasowo-wyrównawczy wody czystej w Roszkowicach  - to budowla unikatowa, zabytek sztuki inżynierskiej. Wybudowany został pod nadzorem inż. Maksymiliana Geislera w początkach 1912 roku na tzw. Załubińczu, w północnej części Nowego Sącza. Do dzisiaj funkcjonuje bez zarzutu. Urządzenia wodociągowe znajdujące się w środku tej charakterystycznej, niedawno odrestaurowanej budowli działają dosłownie jak w szwajcarskim zegarku, a mają....bagatela ponad sto lat.

- Pojemność zbiornika wynosi 2,2 tys. m. sześć wody – mówi Wojciech Baran, kierownik Zakładu Sieci w spółce Sądeckie Wodociągi – Zbiornik od początku pełnił rolę bufora. Zapewnia on utrzymanie stabilnego ciśnienia  wody w rejonie jego zasięgu oraz pozwala na retencję wody pitnej.

Klucze do tego obiektu dzierży Elżbieta Nowak, która opiekuje się tym zbiornikiem. To rodzinna tradycja. Pierwszym gospodarzem tego newralgicznego miejsca w systemie wodociągowym miasta  był Bartłomiej Wilk. Próg tego budynku można przekroczyć jedynie w obuwiu ochronnym. W środku robią wrażenie wiekowe, bezawaryjne urządzenia wodociągowe, potężne rury, syfony, pokrętła.

Jeszcze większa plątanina rur zachwyca w dużym pomieszczeniu pod posadzką. Uczestnicy Photodaya, w tym dziennikarze portalu Sądeczanin.info mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć je na własne oczy. A nie każdemu jest to dane.

Warto wspomnieć, że zbiornik zapasowo-wyrównawczy w Roszkowicach ma bagatela sto pięć lat. Jego zadaniem jest - do dziś - magazynowanie wody, która trafia do niego ze stacji uzdatniania wody w Świniarsku. Obiekt w Roszkowicach został wyposażony w instalację wentylacyjną. Dla zabezpieczenia przed oddziaływaniem temperatury został przykryty warstwą ziemi o grubości 1,3 m.

Zupełnie inny klimat panuje w stacji uzdatniania wody w Starym Sączu, którą także odwiedziliśmy z naszą kamerą. To zupełnie inny świat. Nowoczesne systemy. Rury, zbiorniki mieszczące ogromne ilości wody. Wszystko na bieżąco monitorowane i skomputeryzowane.

Dostać się do środka nie jest tak łatwo, bo obiekty ujęcia wody, którymi dysponuje spółka Sądeckie Wodociągi są obiektami strzeżonymi. Nam udało się zobaczyć nowoczesną stację uzdatniania wody dzięki uprzejmości prezesa spółki Janusza Adamka, który razem z Iwoną Wiewiórską, kierownikiem zakładu oprowadzili nas po tym obiekcie.

Stacja w Starym Sączu naprawdę robi wrażenie. Mogliśmy zobaczyć nowoczesne filtry piaskowe wstępnie oczyszczające wodę, filtry węglowe, ozonownię i urządzenia służące do dezynfekcji wody. Z tej stacji zaopatrywani są w wodę mieszkańcy Starego i częściowo Nowego Sącza, a także mieszkańcy gmin: Nawojowa i Korzenna.

Spółka Sądeckie Wodociągi realizuje od kilku lat program ekologiczno-edukacyjny pod nazwą „Akademia Wodnika”, w ramach którego uczniowie z Sądecczyzny poznają jak to się dzieje, ze czysta woda, którą możemy pić dociera do naszych mieszkań.

- Takie obiekty, jak wspomniana stacja w Starym Sączu udostępniamy do zwiedzania dzieciom i młodzieży w ramach „Akademii Wodnika” – mówi prezes Adamek. – Młodzież może poznać, jak pozyskiwana jest woda, oczyszczana i dystrybuowana. Od momentu, gdy program zaczął funkcjonować tą stację odwiedziło ponad cztery tysiące dzieci i młodzieży z Nowego i Starego Sącza, z gminy Kamionka Wielka, Nawojowa i Korzenna.

(MACH, TEK), Fot. (MACH), Filmy: Krzysztof Stachura.

Photoday ze spółką Sądeckie Wodociągi










Dziękujemy za przesłanie błędu