Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/11/2021 - 11:10

Pensja burmistrza, wyższe podatki i Akcja Zima. Sesja LIVE w Piwnicznej-Zdroju

Na jaką pensję zasługuje burmistrz Dariusz Chorużyk? Jaka będzie wysokość podatków od nieruchomości? Czy Piwniczna-Zdrój jest gotowa do zimy? Między innymi tego wszystkiego dowiemy się podczas dzisiejszej sesji w Piwnicznej-Zdroju.

O projekcie radnych klubu „Gminna Prawda” zakładającym obcięcie pensji pisaliśmy już w artykule Burmistrz Dariusz Chorużyk znów pod pręgierzem. Opozycja chce mu obciąć pensję

Trochę kąśliwie można zauważyć, że radni Gminnej Prawy, chyba nie odrobili przed złożeniem wniosku należycie lekcji w zakresie aktualnych przepisów regulujących wysokość wynagrodzenia samorządowców na kierowniczych stanowiskach. Otóż zgodnie ze znowelizowanymi przepisami wynagrodzenie zasadnicze burmistrza nie może być niższe niż 80 procent maksymalnego wynagrodzenia określonego dla tego stanowiska ustalonego na poziomie 10 430 zł, czyli nie może być niższe niż 8 344 zł.

Dalej burmistrzowi przysługuje dodatek funkcyjny a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego dla wójtów, burmistrzów w gminie powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców został ustalony na poziomie 3 450 zł. Szefowi samorządu przysługuje też dodatek specjalny w kwocie 30 procent łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego i dodatek za wieloletnią pracę.

Jak to się ma do propozycji złożonej przez opozycję? Nie nam odpowiadać na to pytanie, ale na pewno można spodziewać się w tym zakresie gorącej dyskusji na sesji. Jedno jest pewne – przepisy i rozporządzenia lokalne muszą być spójne z przepisami nadrzędnymi a czuwa nad tym wojewoda, który zawsze weryfikuje tę zgodność między głosowaniem a formalnym ogłoszeniem uchwały.

Kolejnym ważnym punktem, na pewno ważniejszym dla mieszkańców, będzie raport na temat przygotowania Piwnicznej-Zdroju do „Akcji zima” ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków, które w tym zakresie spoczywają na Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Dalej na pewno gorąco będzie wokół tematu podniesienia stawek od nieruchomości. Poprzednio radni nie uwzględnili nawet inflacji, w tym roku znów muszą podjąć decyzję – pozostawić podatki na dotychczasowym poziomie, czy je minimalnie podnieść. Więcej na temat projektu uchwały w publikacji Piwniczanie będą płacić większe podatki od nieruchomości. O ile?

Dyskutowane będą dziś też zmiany w wymiarze podatku od środków transportowych.

Radni podyskutują też o kwestiach związanych ze zmianami planu zagospodarowania przestrzennego. W tym wypadku nadal chodzi przede wszystkim o proces odrolnienia kolejnych gruntów i przekształcenia je w grunty budowlane. Ale o tym więcej już po sesji.

Transmisję sesji można obejrzeć klikając w zdjęcie powyżej. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu