Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
08/01/2019 - 19:15

Park Strzelecki - czy to zadanie na wyrost? Projekt może przekroczyć budżet

Mieszkańcy Nowego Sącza wiele lat czekali na odnowę zaniedbanego Parku Strzeleckiego w dzielnicy Wólki. Miasto pozyskało na to duże zadanie 30 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Okazuje się jednak, że środki, jakie udało się zgromadzić na to przedsięwzięcie mogą być niewystarczające, by je w takiej skali zrealizować.

We wrześniu ubiegłego roku miasto ogłosiło przetarg na kompleksową modernizację parku. Od tej pory upłynęło kilka miesięcy i dalej nie wiadomo, kto ostatecznie podejmie się tego zadania. Rozstrzygnięcie przetargu oddala się w czasie, a ten nieubłaganie ucieka. Inwestycja ma być realizowana w trybie dwuletnim. Przypomnijmy, że łącznie na to zadanie zabezpieczono 53 mln złotych, w rym 30 mln stanowi uzyskane dofinansowanie.

Co zakładał przygotowany projekt rewitalizacji parku?

Czytaj także: Nareszcie! Kto odnowi i zmodernizuje Park Strzelecki? [ZDJĘCIA]

Przede wszystkim gruntowną modernizację terenu parkowego. Mają się tam pojawić i inne, dodatkowe atrakcje. W parku, według planów mają być wydzielone następujące strefy: kultury, w której jednym z kluczowych obiektów będzie zadaszony amfiteatr z widownią na cztery tysiące miejsc, strefa rekreacyjno – spacerowa m.in. z siłownią pod chmurką, z kilkoma pawilonami, które spełniać będą funkcję rekreacyjną, a także strefa rekreacyjna z kompleksem kortów tenisowych, ogrodem dziecka i ogrodem seniora.

Ogólnodostępne toalety usytuowane będą w trzech miejscach parku: na zapleczu amfiteatru, w budynku Centrum Progress oraz na zapleczu kortów tenisowych. Przewidziano także budowę fontanny i sadzawki.

Projekt  modernizacji parku Strzeleckiego jest rozbudowany. Czy wszystkie jego założenia zostaną zrealizowane i czy wystarczy na to zgromadzona kwota 53 mln złotych?

Zapytaliśmy o to nowego prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Czytaj także: Nowy Sącz: szykuje się masakra piłą mechaniczną w Parku Strzeleckim

- Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby inwestycja już ruszyła - mówi Ludomir Handzel. - Jednak docierają do mnie sygnały, że projekt, który ma być realizowany jest trudny pod względem architektonicznym. Może być bardzo kosztochłonny i może przekroczyć budżet, który podsiadamy.

Czy w związku z tym trzeba będzie zrezygnować z pewnych elementów tego projektu? Oby tak się nie stało.

Modernizacja parku ma zakończyć się jesienią 2020 roku.

Warto przypomnieć, że w parku najdalej do lutego tego roku musi być wykonana wycinka części rosnących tam drzew. Pod piłę pójdzie, jak już pisaliśmy, prawie czterysta drzew, które obecnie rosną na terenie zaniedbanego parku i w pasie przydrożnym. Czyszczenie drzewostanu musi być zakończone przed rozpoczęciem rewitalizacji terenów parkowych.  

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)