Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
03/07/2020 - 13:05

Osuwisko odetnie od świata mieszkańców gminy Rytro? Pytamy wójta

Co dalej z osuwiskiem, które uaktywniło się podczas czerwcowych ulew odcinając drogę do Obłazów Ryterskich w gminie Rytro? Przecież u góry mieszka kilkaset osób. Wójt Jan Kotarba gwarantuje – wszystko jest pod kontrolą.

Osuwisko odetnie od świata mieszkańców gminy Rytro? Pytamy wójta

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji ulew, które nawiedziły Sądecczyznę w drugiej dekadzie czerwca było uaktywnienie się osuwiska tuż przy drodze, jedynej drodze, dojazdowej do Obłazów Ryterskich. Sprawa była poważna, bo droga była przez kilka godzin zasypana przez rumowisko a mieszkańcy odcięci od świata. Służby komunalne natychmiast ruszyły do akcji i dzięki wsparciu lokalnej drużyny strażaków z OSP drogę oczyszczono a potem zabezpieczono pieczołowicie samo usuwisko. Co dalej?

Zobacz też: Starosądecki przysiółek chce ryterskiego wodociągu i kanalizacji. O co chodzi?

Jak informuje wójt Jan Kotarba sytuacja jest pod kontrolą a teren osuwiska monitorowany, droga jest przejezdna i co najważniejsze - bezpieczna. Gmina Rytro już przygotowuje się do złożenia wniosku do wojewody o przyznanie środków na dalsze wzmocnienie niestabilnego terenu. Mówimy tu o rządowych pieniądzach rozdzielanych w samorządach w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych tzw. powodziówek. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco a po szczegóły odsyłamy do naszej rozmowy z szefem ryterskiego samorządu.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu