Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
29/01/2021 - 08:15

Opozycja będzie miała „używanie”. Budżetowa sesja w Piwnicznej-Zdroju LIVE

Dziś jedna z najważniejszych sesji w Piwnicznej-Zdroju – radni będą uchwalać budżet gminy na 2021 rok a okazało się, że Regionalna Izba Obrachunkowa ma zastrzeżenia do planów dochodów. Radni będą się domagać od burmistrza zaciskania pasa.

O uwagach RIO w sprawie planów dochodów na 2021 roku pisaliśmy w publikacji RIO grozi palcem: Piwniczna-Zdrój dzieli w budżecie skórę na niedźwiedziu

RIO zastrzega, że jeśli Piwniczna-Zdrój nadal będzie prowadzić podobną politykę – zakładać dochody przy dowodach na to, że nieruchomości wystawione na sprzedaż wcale nie cieszą się takim powodzeniem jak samorząd ma nadzieję – to może dojść do sytuacji, w której dojdzie do destabilizacji finansowej samorządu.

„Hura optymizm” przy planach sprzedaży działek może doprowadzić do uchwalenia budżetu niezrównoważonego.

Radni z trzech komisji: Rewizyjnej, Społecznej i Finansowo Gospodarczej podzielają te obawy i już na swoich posiedzeniach wskazały burmistrzowi Dariuszowi Chorużykowi program naprawczy, który w dużym uproszczeniu zakłada ostre cięcie wydatków – od zaniechania dalszych remontów magistratu  do odstąpienia od inwestycji, na które nie ma możliwości pozyskania dofinansowania z zewnątrz.

Jednak co ciekawie – wszystkie komisje mimo to zaopiniowały projekt pozytywnie. Jedynie radna opozycyjna Maria Adamuszek bezpardonowo zażądała wpisania do protokołu z posiedzenia wszystkich inwestycji, o które wnioskowały rady sołeckie i zarządy osiedli a których próżno szukać w przygotowanym projekcie budżetu.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: radni wytykają czego brakuje w budżecie na 2021 rok

Radni pochylą się też nad trzema petycjami – dwoma „odpowiedzialnościowymi” związanymi z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 (zaznaczmy, że w Starym Sączu podobne petycje zostały uznane za bezzasadne) i jedną związaną z uporządkowaniem kwestii własnościowych gruntów przez które przebiega jedyna dojazdowa droga do kilkudziesięciu nieruchomości z terenu samej Piwnicznej-Zdroju jak i Łomnicy. Radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wstępnie uznali petycję za zasadną i będą rekomendować jej przyjęcie. O szczegółach w publikacji Piwniczna-Zdrój: jak ta działka pójdzie pod młotek, ludzie zostaną bez drogi

Wiemy też nieoficjalnie, że radni podpytywać będą o los szczepień przeciw COVID-19 na terenie samej gminy, bo na dziś żaden lekarz nie chce tu świadczyć podobnych usług.

Nie ma co ukrywać – sesja będzie bardzo burzliwa. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu