Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
06/05/2020 - 17:30

Nowy Sącz: żłobki wznowiły działalność. Jak funkcjonują w dobie koronawirusa?

W dobie pandemii koronawirusa wznowiła dzisiaj działalność większość żłobków w Nowym Sączu. Zarówno tych, dla których organem prowadzącym jest sądecki samorząd, jak i placówek niepublicznych. Oczywiście zaczęły one działać po wdrożeniu wszystkich niezbędnych wymogów głównego inspektora sanitarnego.

Dzisiaj pierwsi rodzice zdecydowali się, przy oczywiście zachowaniu wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa, posłać dziecko do żłobka.

Czytaj także: Nowy Sącz: wznawiają działalność miejskie żłobki. A przedszkola?

Dzisiaj rano w żłobku miejskim na ul. Kusocińskiego pojawiło się dwanaścioro dzieci, a w drugim żłobku miejskim przy ul. Podhalańskiej – dziesięcioro maluszków. Otworzyła się także większość żłobków niepublicznych działających w mieście.

- Mamy informacje między innymi od rodziców, że liczba dzieci w żłobkach będzie w następnych dniach zwiększała się – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Cieszymy się, że żłobki po tak długim czasie zostały ponownie otwarte.

Jeśli chodzi o takie placówki, ale niepubliczne, to dzisiaj w Nowym Sączu otworzyło się dziewięć żłobków niepublicznych.

Do tej grupy placówek w mieście należy wspomnianych dziewięć żłobków i trzy kluby malucha.

- Kolejne dwie placówki niepubliczne zostaną uruchomione 11 maja, czyli w poniedziałek – dodaje wiceprezydent. – Kierownictwo jednej placówki jeszcze nie podjęło decyzji co do tego, kiedy wznowi działalność.

Żłobki, które dzisiaj zaczęły funkcjonować muszą spełnić wytyczne epidemiologiczne, które przygotował dla tych placówek GIS. Według nich grupy powinny liczyć do 12 dzieci i przebywać w jednej wyznaczonej sali pod opieką tego samego opiekuna. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, grupę można powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci.

Należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Personel pomocniczy i kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi i z opiekunami grup.

Opiekunowie pracujący w takich placówkach są wyposażeni w maseczki ochronne.

Jak wyglądał pierwszy dzień pracy po ponownym otwarciu placówki zapytaliśmy Marzenę Maślankę, dyrektora Zespołu Żłobków Miejskich w Nowym Sączu.

- Rodzice mieli pewne obawy, jak będzie wyglądała praca takich placówek, jak żłobki, w dobie obowiązujących obostrzeń, ale zarówno oni, jak i my opiekunowie daliśmy radę – mówi Marzena Maślanka. – Rodzice wypełniali oświadczenie, że dziecko nie jest chore. Stosujemy się oczywiście do wytycznych głównego inspektora sanitarnego. Jest opiekunka, która odbiera dziecko od rodzica. Ma ono myte rączki, jest przebierane i zaprowadzane do grupy. Po trzydziestu minutach pobytu w placówce pielęgniarka mierzy dziecku temperaturę. Dzieci spożywają posiłki w niewielkich grupach.

Jak mówi dyrektor Maślanka w jednej i drugiej placówce, którym szefuje zostały usunięte przedmioty, które nie można szybko zdezynfekować. Dywany zostały zastąpione materacykami, które można błyskawicznie odkazić.

Pluszaki zostały zastąpione innymi zabawkami, które można szybko zdezynfekować.

- Pracownicy zostali przeszkoleni, jeśli chodzi o obowiązujące procedury medyczne – dodaje nasza rozmówczyni.

W żłobku przy ul. Podhalańskiej dziesięcioro maluszków zostało podzielonych na dwie grupy.

[email protected], fot. IM, film: Daniel Szlag.

Nowy Sącz: żłobki wznowiły działalność. Jak funkcjonują w dobie koronawirusa?
W dobie pandemii koronawirusa wznowiła dzisiaj działalność większość żłobków w Nowym Sączu. Zarówno tych, dla których organem prowadzącym jest sądecki samorząd, jak i placówek niepublicznych. Oczywiście zaczęły one działać po wdrożeniu wszystkich niezbędnych wymogów głównego inspektora sanitarnego.
Dziękujemy za przesłanie błędu