Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
14/08/2020 - 08:20

Nowy Sącz: zdegradowany Lasek Falkowski przejdzie metamorfozę. Jest wykonawca

Lasek Falkowski w Nowym Sączu jeszcze kilka lat temu był ulubionym miejscem rekreacyjnym mieszkańców, gdzie bardzo chętnie wypoczywali. Teraz jest zdewastowany. Jesienią ubiegłego roku jeden z naszych czytelników, spacerując w lasku poważnie się zranił, bo nadepnął na pręty wystające z ziemi.

Lasek Falkowski degradował się na oczach sądeczan już od dłuższego czasu, ale pasjonatów, którzy nadal lubią pospacerować po tym terenie, nie brakuje.W ubiegłym roku Nowy Sącz wspólnie z partnerskim miastem Vyšné Ružbachy na Słowacji złożyły wspólny projekt na rewitalizację znajdującej się w Lasku Falkowskim ścieżki przyrodniczej.

Ustawione przy niej oznaczenia i tablice informacyjne, lata świetności mają dawno za sobą. Jeszcze gdzieniegdzie znajdują się tam tablice informujące o gatunkach drzew, które rosną w Lasku Falkowskim. Jeszcze do niedawna znajdowały się tam też fragmenty drewnianych pomostów.

Teraz znajdująca się w lasku ścieżka przyrodnicza zostanie odnowiona. Będzie dostępna również dla turystów odwiedzających Sądecki Park Etnograficzny. Zadanie będzie realizowane ze słowackim partnerem - samorządem miejscowości Vyšné Ružbachy.

- Dzięki pozyskanym środkom zostanie wykonana kompleksowa rewitalizacja tej przestrzeni – mówi Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w Wydziale Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza. – Odtworzone zostaną zniszczone elementów małej architektury leśnej. Pojawią się także nowe atrakcje służące wypoczynkowi i zabawie.

Między innymi powstanie tam siłownia pod chmurką. W ramach rewitalizacji tego miejsca będzie zapewniona dostępność do ścieżki dla turystów odwiedzających Sądecki Park Etnograficzny. 31 lipca została podpisana umowa z wykonawcą na realizację zadania.

Słowacy z pozyskanych środków zrewitalizują obszar Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego – terenu pleneru rzeźbiarskiego, który znajduje się w naturalnym kamieniołomie. Jest to drugie w Europie Środkowej najstarsze miejsce, gdzie odbywają się plenery rzeźbiarskie.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Daniel Szlag.

Nowy Sącz: zdegradowany lasek falkowski przejdzie metamorfozę. Wykonawca wyłoniony
Lasek Falkowski w Nowym Sączu jeszcze kilka lat temu był ulubionym miejscem rekreacyjnym mieszkańców, gdzie bardzo chętnie wypoczywali. Teraz jest zdewastowany. Jesienią ubiegłego roku jeden z naszych czytelników, spacerując w lasku poważnie się zranił, bo nadepnął na pręty wystające z ziemi. Lasek Falkowski degradował się na oczach sądeczan już od dłuższego czasu, ale pasjonatów, którzy nadal lubią pospacerować po tym terenie, nie brakuje.


Dziękujemy za przesłanie błędu