Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
15/03/2019 - 16:30

Nowy Sącz: zapraszamy na spacer po nowym moście heleńskim [WIDEO]

Jest nowoczesny, znacznie szerszy od starej przeprawy. Nowy most heleński, którego budowa zbliża się ku końcowi robi naprawdę imponujące wrażenie. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć z bliska, jak postępują prace na płycie mostu i przejść nią praktycznie na drugą stronę rzeki. Zapraszamy na spacer po moście.

Prace budowlane, jak zapewnia wykonawca inwestycji i władze miasta są realizowane zgodnie z harmonogramem.

Czytaj także: Nowy Sącz: most heleński w kolorach tęczy. Jak wam się podoba? [ZDJĘCIA]

- Prowadzone są przez siedem dni w tygodniu – mówi Tomasz Czajka, kierownik robót mostowych z firmy Banimex. - Pogoda nam sprzyja, a to najważniejsze. Na płycie mostu układane są obecnie krawężniki. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych trzech tygodni zaczniemy betonować kapy chodnikowe. Potem zostanie na nie nałożona specjalna żywica. Jej kolor został już wybrany. Będzie to możliwe dopiero w kwietniu, ponieważ, by wykonać ten zakres prac pogoda musi być już ustabilizowana.

Także pod płytą mostu trwają obecnie prace malarskie i antykorozyjne. Po ich zakończeniu, w ciągu tygodnia na plac budowy mostu wjadą samochody posiadające zwyżki. Ten zakres prac będzie również wykonywany na dwóch potężnych łukach mostu.

Potem już będzie kładziona izolacja na płycie mostu. Jest ona niezbędna, by położyć kolejne warstwy pod drogę. Na izolację zostanie położona warstwa bitumiczna, a potem warstwa ścieralna.

Równolegle pod mostem będą także prowadzone prace rozbiórkowe. Okazuje się, że dopiero teraz w teren będą mogły wejść firmy, które zajmą się m.in. umocnieniem brzegów rzeki, wału pod drugiej stronie Dunajca, a także sprzątaniem terenu wokół mostu.

Później przyjdzie pora na montaż barier na moście.

- Termin zakończenia budowy mostu nie jest zagrożony – dodaje Tomasz Czajka. – Jest to 15 maja br. To termin przekazania obiektu.

Potem nowy most heleński musi przejść, jak każdy obiekt mostowy procedurę odbiorową.

- Będziemy się starali, aby nowa przeprawa była jak najszybciej przejezdna – mówi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Cieszę się, że prace na moście zostały przyspieszone. Odbywają się praktycznie przez całą dobę. Terminowe oddanie mostu jest priorytetową sprawą dla sądeczan.

Obecnie są też prowadzone prace na drodze dojazdowej do mostu na osiedlu Helena.

- Sądzimy, że w ciągu miesiąca zakończymy wszystkie prace na rondzie na osiedlu Helena – dodaje Tomasz Czajka. - Oby tylko sprzyjała pogoda.

[email protected], fot/film IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)