Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 lipca. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
11/09/2018 - 14:00

Nowy Sącz: z sali gimnastycznej zrobili przechowalnię dla przedszkolaków?[WIDEO]

W Szkole Podstawowej nr 3 uruchomiono w tym roku nowe miejskie przedszkole. Ale choć 1 wrzesień już dawno za nami dzieci przebywają na sali gimnastycznej. Rodziców oburzyła również stawka za wyżywienie, która obowiązuje w placówce. Twierdzą, że jest wyższa niż w prywatnych placówkach. Czy rzeczywiście komentarze, że "ktoś z sali gimnastycznej zrobił przechowalnię dla przedszkolaków" są słuszne?

- Jestem oburzona. Przedszkole miało ruszyć od 1 września, ale nie wyrobili się z remontem i dzieci siedzą stłoczone na sali gimnastycznej, którą przedzielili kotarą na pół.  To wygląda jak przechowalnia na dworcu – poskarżyła się naszej redakcji jedna z matek w czwartek, 10 września tłumacząc, że choć od 1 września w Szkole Podstawowej

Ale na tym zastrzeżeń nie koniec. – Szkoła nie ma stołówki, ale jak zapisywaliśmy tu dziecko, to twierdzili, że jedzenie jest już załatwione i że pobyt dziecka w przedszkolu jest darmowy. To był zresztą jeden z powodów, dla którego zdecydowałam się tu zapisać swoje dziecko. A tu nagle okazało się, że dzienna stawka żywieniowa to aż 10 złotych 99 groszy. To chyba najwyższa stawka w całym Nowym Sączu irytowała się kobieta, która poproszona o podanie danych zdecydowanie odmówiła argumentując krótko. – ja się przedstawię, a potem dziecko będzie miało przechlapane.

Mimo wszystko – przede wszystkim ze względu na fakt, że sprawa tyczy się najmłodszych obywateli naszego miasta i placówki budżetowej postanowiliśmy sprawę poruszyć.

Zobacz też: Oni rządzą w szkołach i przedszkolach. Dyrektorskie powołania

I rzeczywiście. Okazało się, że pomieszczenia, w których docelowo ma się mieścić miejskie przedszkole przy szkole Podstawowej nr 3 nie są jeszcze gotowe. Ale jak twierdzą zgodnie dyrektor Andrzej Hasslinger  i dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Józef Klimek:

- Rodzice przy zapisach byli informowani o tym, że docelowe pomieszczenia będą oddane we wrześniu - konsekwencja prawa zamówień publicznych oraz zakresu robót adaptacyjnych - kompletna zmiana funkcji pomieszczeń parteru, ponad 100 ton gruzu, przestawione wszystkie ścianki działowe. Dla zapewnienia sprawnego przebiegu robót remontowych szkoła zaakceptowała utrudnienia wynikające z przeprowadzania robót rozbiórkowych jeszcze w roku szkolnym od 7 czerwca.

- Co do zarzutu, że dzieci są stłoczone. - Sala gimnastyczna ma powierzchnię 128 metrów. Po podzieleniu powstały pomieszczenia o powierzchni ponad 60 metrów każde - czyli o stłoczeniu trudno mówić. Pojechaliśmy na miejsce z kamerą i choć wspomnianej sali nagrać nie było jak - akurat trwały zajęcia, to okazało się, że obie wydzielone części wyposażone są tak, jak każde inne przedszkole. I mimo że maluchy zaraz się stąd wyniosą, to na ich potrzeby przerobiono cały ciąg sanitarny - ubikację i umywalki zrobiono pod wymiar.

I przedstawiciel Urzędu Miasta i dyrektor podkreślają też, że: - Nigdy nie było mówione, że przedszkole zapewni bezpłatne żywienie, przez rok zapewnia bezpłatną pełną ofertę edukacyjną. Rodzice pokrywają koszty żywienia, ubezpieczenia dziecka, podręczników oraz zaopatrują je w przybory. Szacunkowy koszt miesięczny to około 220 złotych.

Dlaczego stawka żywieniowa jest tak wysoka? Firma cateringowa została wyłoniona poprzez prawidłowo przeprowadzony przetarg w oparciu o prawo zamówień publicznych. Została wybrana oferta najkorzystniejsza cenowo. W umowie zagwarantowano, że cena pozostanie bez zmian od 1 września do końca lipca i to niezależnie od ewentualnych podwyżek cen żywności czy mediów.

A jak wygląda i kiedy zostanie otwarta docelowa siedziba przedszkolaków? Zobaczcie sami. Przy okazji dyrektor objaśnia na co mogą liczyć dzieci i rodzice w nowej placówce.

ES [email protected] Film.: KS

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik