Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
10/08/2023 - 08:05

Nowy Sącz: uczą jej tak, że matematykę można pokochać [WIDEO]

Wielu uczniów nie przepada za matematyką, choć nazywa się ją królową nauk. Z drugiej strony młodzi sądeczanie mają wkrótce słynąć w całym kraju z matematycznych umiejętności. Jak to możliwe? I jaka w tym rola prezesa Newagu, Zbigniewa Konieczka?

W czterech publicznych szkołach podstawowych w Nowym Sączu realizowany jest Nowosądecki Projekt Edukacyjny. To innowacyjny program nauki matematyki. Są nim objęci na razie uczniowie klas 1 – 3. Efekty programu okazały się bardzo obiecujące - w krótkim czasie przyniósł tak dobre efekty, że jego pomysłodawcy, którzy wdrożyli go w tych kilku nowosądeckich szkołach, zamierzają go rozszerzyć i programem mają być objęci uczniowie klas czwartych.

Jak mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza, która nadzoruje miejską oświatę, już widać bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o naukę matematyki, w szkołach, które zdecydowały się na wdrożenie tego innowacyjnego programu. Autorem i opiekunem naukowym tej matematycznej innowacji jest prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.

Program Nowosądecki Projekt Edukacyjny w Nowym Sączu jest realizowany trzeci rok. Rozpoczął się w 2020 roku.

- Mam nadzieję, że nowy rok szkolny 2023/2024 będzie bardzo ciekawy, również pod względem innowacyjnym – mówi wiceprezydent Majka. - W Nowym Sączu mamy szkoły, w których ten innowacyjny program został wdrożony i jest realizowany w klasach 1-3 (edukacja wczesnoszkolna).

Mamy uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w klasie czwartej. Tam już zmienia się sposób nauczania matematyki. To duże wyzwanie. Gotowy jest już innowacyjny program nauczania matematyki dla klas czwartych.

Jak zaznacza wiceprezydent Majka, wspomniany innowacyjny program nauczania matematyki może być realizowany dzięki zaangażowaniu finansowemu i organizacyjnemu Fundacji Newag, a także zaangażowaniu Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Specjaliści tej uczelni przygotowali ten program, a potem brali udział w hospitalizacjach lekcji, szkolili nauczycieli, którzy według tego programu pracują z dziećmi, a także badają na bieżąco efekty prowadzenia zajęć z matematyki w oparciu o tę innowację.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu