Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
26/10/2020 - 19:55

Nowy Sącz: trzeci dzień demonstracji przeciw zakazowi aborcji eugenicznej

Trzeci dzień protestu sądeczan sprzeciwiających się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którą wykonanie aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest nielegalne, przerodził się również w strajk samochodowy. Kilkadziesiąt samochodów i motocykli przez kilkadziesiąt minut jeździło z włączonymi klaksonami wokół rynku. Część mieszkańców, głównie młodych protestowała też na chodniku.

Dzisiaj protest przybrał formę strajku samochodowego. Część protestujących jeździła przez kilkadziesiąt minut w oklejonych samochodach wokół rynku. Rozlegały się dźwięki klaksonów. Przez otwarte okna aut uczestniczący w proteście wystawiali wieszaki, plansze z hasłami: „rewolucja jest kobietą” i innymi

W trzecim dniu protestowało wielu młodych ludzi. Zarówno kobiet, jak i mężczyzn. „Spacerowicze” trzymali wysoko plansze z hasłami i wykrzykiwali: „Rewolucja jest kobietą”, „Wyrok na kobiety”, „Wybór nie zakaz”

 - Odebrano nam podstawowe prawa i wydarto wtedy, kiedy nie możemy o nie walczyć – krzyczała do megafonu jedna z uczestniczek dzisiejszego protestu. – Uwaga Sądeczanki nie składamy parasolek. To jest wojna, to jest piekło kobiet. Walczymy o nasze podstawowe, fundamentalne prawa.

Samochody protestujących poruszały się wolno, stawały skutecznie blokując ruch. W rynku było przynajmniej kilka radiowozów. Policjanci umundurowani i nieumundurowani. Funkcjonariusze dbali, aby miasto z powodu dzisiejszego protestu nie zakorkowało się. Starali się szybko upłynniać ruch.

Była też grupa protestujących, która zebrała się na chodniku wzdłuż ulicy, a potem przeszła przed ratuszem.

Po kilkukrotnym okrążeniu rynku protestujący pojechali i poszli na ul. Lwowską, a stamtąd na planty miejskie.

Przy wejściu do bazyliki św. Małgorzaty stały radiowozy policyjne i umundurowani funkcjonariusze. Tam protestujący dzisiaj już się nie zapuszczali. ([email protected]), fot. IM.

Nowy Sącz: trzeci dzień demonstracji przeciwko wyrokowi TK. Rynek zablokowany
Trzeci dzień protestu sądeczan sprzeciwiających się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którą wykonanie aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest nielegalne przerodził się również w strajk samochodowy. Kilkadziesiąt samochodów i motocykli przez kilkadziesiąt minut jeździło z włączonymi klaksonami wokół rynku. Część mieszkańców, głównie młodych protestowała też na chodniku.


Dziękujemy za przesłanie błędu