Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
02/08/2021 - 13:35

Nowy Sącz: rynek maślany: łyżeczka cukru, łyżka dziegciu [FILM]

Rynek Maślany w Nowym Sączu dla wielu sprzedawców, handlujących w tym miejscu od wielu lat jest drugim domem, jest miejscem pracy, pozwalającym im utrzymać rodziny. Ten najbardziej uczęszczany plac targowy w mieście od lat prosi się o rewitalizację. Obecnie daleko temu mu do tego, by było ono nazywane wizytówką miasta.

Prezydent Ludomir Handzel zaprezentował kolejną wizualizację rewitalizacji tego miejsca, a jednym z elementów tego szerszego planu jest budowa dużego parkingu naziemnego na ponad 80 miejsc przy ul. Grybowskiej. Zapytaliśmy osoby handlujące różnymi towarami na Rynku Maślanym, co sądzą o takich planach władz miasta?

W kwestii budowy nowego, dużego parkingu ich opinia jest jak najbardziej pozytywna.

- Taki duży parking jest tutaj bardzo potrzebny – powiedziała Sądeczaninowi Bożena Filipowska – Kiedy jest dzień targowy to do wjazdu na obecny parking tworzą się bardzo długie kolejki. Do innych parkingów jest daleko i niejednokrotnie klient rezygnuje ze zrobienia zakupów na Rynku Maślanym. Nowy Sącz: rewitalizacja Rynku Maślanego wraca jak bumerang [WIZUALIZACJA]

Nasza rozmówczyni podpisuje się też obiema rękami pod pomysłem rewitalizacji tego miejsca. – Każdy stragan inaczej wygląda - dodaje. Uważa, że wystrój Rynku Maślanego powinien być ujednolicony. Powinno być to, jej zdaniem miejsce ładne, estetyczne. Takie, gdzie naprawdę można będzie przyjemnie robić zakupy.

- Do tej pory oglądałam dwa różne projekty rewitalizacji. I moim zdaniem oba były bardzo ładne – dodaje nasza rozmówczyni.

Przypomnijmy, że wcześniejsza koncepcja rewitalizacji Rynku Maślanego była prezentowana w 2019 roku. Wtedy była także mowa o budowie pod płytą, na której odbywa się handel dużego podziemnego parkingu dla samochodów. Koncepcja się pojawiła i od tej pory wizerunek Rynku Maślanego niewiele się zmienił.

Inny nasz rozmówca, handlujący w tym miejscu już ponad dwadzieścia lat też jest zdania, że nowy, większy parking przy ul. Grybowskiej to dobre rozwiązanie.

- Będzie gdzie stanąć, będzie więcej kupujących – dodaje. – Ile ludzi my, jako handlujący tracimy, bo nie mają gdzie zaparkować, zwłaszcza w dzień targowy. Wtedy to tutaj jest masakra z parkingami. A co do rewitalizacji Rynku Maślanego to przypominam sobie, że dwa lata temu byliśmy na zebraniu, było obiecane, że wszystko zostanie tutaj zadaszone, że wejdzie nowoczesność i…na razie cisza.

Maria Rzegocka, należąca do kupców, którzy na Rynku Maślanym handlują od wielu lat uważa, że taki nowy, większy parking zarówno dla osób handlujących w tym miejscu, jak i tych, którzy robią tam zakupy powinien być parkingiem darmowym.

Osoby posiadające kartę nowosądeczanina mają na parkingu przy ul. Grybowskiej 90 minut darmowego parkowania.

- Nie każdy chce tutaj przyjeżdżać na rynek - dodaje Maria Rzegocka. - A w Starym Sączu jaki jest rynek. Ten trzeba zobaczyć. A tutaj - to jest rynek?

- To jest nierówne traktowanie ludzi, bo nowosądeczanie mają tą kartę i (parking przez 90 minut – mają za darmo – przyp. red.) – dodaje kupiec (wcześniejszy nasz rozmówca). – Tutaj sprzedają też osoby spoza Nowego Sącza. Handlujący, który przyjeżdża na rynek na osiem godzin musi zapłacić za miejsce parkingowe 24 złote. Do tego trzeba doliczyć i inne opłaty i…się dokłada do interesu. Stoimy tutaj ponad dwadzieścia lat i przyznam szczerze niewiele się zmieniło. Tylko podnoszenie opłat. Liczymy na obecnego prezydenta, bo on coś próbuje robić.

Handlujący na Rynku Maślanym nie kryją zadowolenia, że parking przy ul. Grybowskiej będzie większy, ale pytają: czy ktoś pomyślał o nas handlujących? O miejscu, w którym kupcy mogliby podjechać samochodem z towarem i spokojnie, bez pośpiechu go wyładować.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec, film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu