Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
08/12/2018 - 07:45

Nowy Sącz: prezydent Ludomir Handzel będzie walczył ze smogiem. W jaki sposób?

Kolejny już sezon zimowy mieszkańcy Nowego Sącza duszą się od smogu. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Prezydent miasta Ludomir Handzel zapowiedział, że podejmie kompleksowe działania, by jakość powietrza była lepsza.


 

Przypomnijmy, że właśnie poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem była jedną ze sztandarowych tez programowych, z którymi Koalicja Nowosądecka szła do wyborów. Czyste powietrze dla sądeczan. O tym mówił obecny prezydent Ludomir Handzel podczas spotkań z mieszkańcami w trakcie kampanii wyborczej.

Co oznacza drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza? Oznacza to ryzyko sporego przekroczenia w Nowym Sączu i regionie poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza może odbić się niekorzystnie na zdrowiu osób cierpiących na astmę, alergię czy duszności. Ludziom, którzy nie mają takich problemów też się ciężko oddycha smogowym powietrzem.

- Dożyliśmy takich czasów, że mieszkańcy sądeckiej kotliny otrzymują takie zalecenia, aby nie otwierać okien i nie wietrzyć mieszkań - mówił wczoraj podczas krótkiego briefingu prasowego w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel apelując do mieszkańców o zachowanie wszelkich środków ostrożności. - Chciałbym zaapelować do mieszkańców Nowego Sącza, właśnie za pośrednictwem mediów o to, abyśmy zaczęli walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

Prezydent Handzel powołał właśnie w ratuszu nowego dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, który będzie pełnił na razie obowiązki. Został nim, jak już pisaliśmy Grzegorz Tabasz, znany sądecki przyrodnik. Przed nim stoi, jak zapowiedział prezydent trudne wyzwanie - przygotowanie kompleksowego planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu. Jest to kwestia priorytetowa

- Zamierzamy taki plan wdrożyć życie w ciągu pięciu najbliższych lat - mówi prezydent. - Co roku będziemy zdawać raport mieszkańcom Nowego Sącza z tego, co udało się zrobić. To muszą być działania wielowątkowe, wielokierunkowe. Mam nadzieję, że także wszystkie okoliczne gminy włączą się w te działania. To nie tylko wymiana pieców, to nie tylko rozbudowa sieci ciepłowniczej. To także przechodzenie na elektomobilność, to także tematy związane z wdrażaniem "Eksperymentu Sądeckiego II". Chodzi o to, aby nie był to tylko eksperyment pozorowany, ale, aby były to ruchy, które rzeczywiście przyniosą efekty

Co można zrobić w sprawie smogu już teraz?

- Prowadzę już rozmowy na temat monitorowania problemu spalania śmieci w Nowym Sączu - dodał prezydent Handzel. - Wierzę, że świadomość mieszkańców, że nie wolno tak robić jest coraz większa, ale jest jeszcze, niestety wąska grupa ludzi, która tak postępuje i przyczynia się do tego, że czynniki rakotwórcze, kancerogenne pojawiają się w naszym powietrzu. Ja też mam dzieci, które oddychają tym samym sądeckim, smogowym powietrzem. Musimy wspólnie zadbać o to, abyśmy byli bezpieczni.

Prezydent  Handzel  wręczył dyrektorowi Grzegorzowi Tabaszowi pustą plastikową butelkę, jako symbol walki ze smogiem. Takie puste butelki, wędrują nadal do pieców w sezonie zimowym i wydostają się, w postaci szkodliwych związków z kominów do atmosfery.

- Może jest to jedna z pierwszych butelek, która przestanie trafiać do naszych pieców - stwierdził dyrektor Grzegorz Tabasz - Wiele razy mówiłem do sądeczan o powietrzu. Teraz będę musiał zmierzyć się osobiście z  jego zanieczyszczeniem. Liczę na to, że sądeczanie podejdą ze zrozumieniem do tego tematu. Liczę również na wsparcie mediów, bo bez waszej pomocy nie wyobrażam sobie walki ze smogiem. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie się nam oddychało, może nie całkiem dobrze, ale z pewnością lżej. O taką pomoc i współpracę proszę. Będziemy ciężko pracowali. A ta pusta plastikowa butelka będzie stałym elementem wystroju mojego gabinetu. 

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)