Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
08/02/2022 - 15:45

Nowy Sącz: prezydent Handzel zaprosił mieszkańców do dyskusji o spalarni odpadów

Pomysł budowy spalarni praktycznie w centrum Nowego Sącza odbił się szerokim echem. Są jego zwolennicy, ale także i przeciwnicy, którzy podpisali się na liście przeciwników budowy takiej inwestycji. - Jeżeli nie uzyskam pewności, że propozycje techniczne, technologiczne zaproponowanych rozwiązań będą bezpieczne dla mieszkańców Nowego Sącza to nigdy nie zgodzę się na taką instalację w Nowym Sączu – mówił dzisiaj na konferencji prasowej – prezydent Ludomir Handzel. – Istotne są także względy ekonomiczne i zagospodarowywania ciepła.

Z pomysłem budowy spalarni, jako inwestor wystąpiła uznana sądecka firma Newag. Rada Miasta Nowego Sącza na ostatniej sesji – pod koniec stycznia - pozytywnie zaopiniowała zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wielu mieszkańców odebrało tę decyzję, jako pierwszy sygnał o przychylności względem tej inwestycji ze strony miasta. Część z nich podpisała się już na liście osób, którzy sprzeciwiają się budowie spalarni praktycznie w centrum miasta. Za nami już też trzy spotkania, zorganizowane przez inwestora z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych.

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja w mieście na temat lokalizacji spalarni dopiero się rozpoczęła. Dzisiaj głos w tej sprawie zabrał prezydent Ludomir Handzel na konferencji prasowej dotyczącej zagospodarowywania odpadów komunalnych w mieście.

- Z niepokojem obserwuje, że część środowisk próbuje z tego tematu zrobić paliwo wyborcze – powiedział gospodarz miasta. – Próbuje podsycać emocję bez całkowitego poparcia o naukę i wiedzę, o dyskusję i informację. Próbuje siać nieprawdziwe informacje, które są rozprzestrzeniane.

Prezydent zaznaczył, że jest przede wszystkim reprezentantem interesów mieszkańców miasta. Temat zagospodarowywania odpadów komunalnych w mieście musi znaleźć rozwiązanie na wiele lat. Mówił również i o działaniach rządu, który wspiera termiczne przetwarzanie odpadów.

- Inwestor chce również wybudować taką instalację, jako jedną z form zagospodarowywania odpadów – dodał prezydent. – Jesteśmy w trakcie analiz, rozmów, konsultacji społecznych. Jeżeli nie uzyskam pewności, że propozycje techniczne, technologiczne zaproponowanych rozwiązań będą bezpieczne dla mieszkańców Nowego Sącza to nigdy nie zgodzę się na taką instalację w Nowym Sączu. – I to jest taka rzecz, która odcina wszelkie niepewności w tym zakresie.

Prezydent podkreślił, że trzeba szukać alternatywnego rozwiązania dla składowiska odpadów komunalnych w Nowym Sączu. Istniejące składowisko może będzie funkcjonowało kilka, a może kilkanaście lat. Ten problem musi być jednak rozwiązany, bo sądeckie składowisko „nie jest z gumy”. Gospodarz miasta napomknął też, że rozpatruje możliwość wywożenia odpadów komunalnych do innych gmin, a to wiązałoby się z zwiększeniem opłat za śmieci.

- Jesteśmy przed dyskusją – dodał prezydent. – Ważne, aby była ona oparta o naukę, rzetelne informacje, wyliczenia, o opinie profesorskie – dodał.

Jak mówił prezydent Handzel został powołany specjalny zespół, który już pracuje.

- Bez mieszkańców Nowego Sącza i bez decyzji prezydenta miasta Nowego Sącza nic w tym zakresie się nie wydarzy. Będą zamówione profesjonalne opinie ekspertów (profesorów) dotyczące przede wszystkim kwestii technologicznych, technicznych proponowanych rozwiązań. Jeśli te opinie wypadną negatywnie, nigdy nie zgodzę się na powstanie takiej instalacji. Jeśli będą pozytywne to wówczas możemy rozmawiać o kwestiach ekonomicznych, jak również o kosztach ciepła dla mieszkańców miasta.

Chodzi o koszty budowy takiej instalacji, która, jak zakłada potencjalny inwestor mogą wynieść 600 mln złotych. Miasta na taką inwestycję nie stać. Prezydent Handzel chciałby tematowi spalarni poświęcić specjalną sesję, która mogłaby się odbyć – w formie stacjonarnej - 1 marca.

Gospodarz miasta uważa, że jest to najbardziej optymalna data, aby zaprosić do dyskusji na ten temat, ekspertów, praktyków, a także gospodarzy innych gmin, gdzie instalacje typu ITPOK (Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych) funkcjonują.

- Moglibyśmy zobaczyć, jakie te gminy mają wyniki, jakimi danymi dysponują – stwierdził prezydent. – Taka instalacja mniej zanieczyszcza atmosferę, niż typowe składowisko, które mamy w Nowym Sączu. Pamiętajmy też, że Nowy Sącz ma jedną z najniższych cen odbioru odpadów. To ważne, aby nie podnosić drastycznie kosztów.

Gospodarz miasta wyraził nadzieję, że dyskusja na ten temat będzie pogłębiona.  Poprosił, aby mieszkańcy miasta kierowali swoje pytania w sprawie spalarni odpadów i szeroko rozumianej gospodarki odpadami komunalnymi na e-mail: [email protected].

- Dopilnuje, aby żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi – dodał gospodarz miasta.

[email protected], fot i film: IM.Dziękujemy za przesłanie błędu