Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
02/08/2020 - 15:30

Nowy Sącz: potok Łubinka uwięziony pod grubą warstwą piany! [FILM, ZDJĘCIA]

Woda w potoku Łubinka przy ul. Witosa w Nowym Sączu, na odcinku pomiędzy progami betonowymi, na wysokości stacji paliw wyglądała dzisiaj rano tak, jak to można zobaczyć na filmiku i na zdjęciach, które do naszej redakcji nadesłał czytelnik.

Powierzchnia wody pokryta była pianą. Wypełniała ona praktycznie cały basen, ograniczony betonowymi progami. Tak to wyglądało dzisiaj o godz. 9.00.

Na nadesłanych przez naszego Czytelnika zdjęciach oraz filmiku można zobaczyć także gniazdujące tam kaczki. Widać, że ptaki były zupełnie zdezorientowane i raczej nie ryzykowały tam pływać.

O sprawie zaalarmowaliśmy dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Jak dowiedzieliśmy się, w to miejsce zostały skierowane stosowne służby, między innymi udali się tam inspektorzy ochrony środowiska.

My też niezwłocznie pojechaliśmy w to miejsce. Okazało się jednak, że utrzymująca się na powierzchni wody piana szybko spłynęła.

Tylko gdzieniegdzie na powierzchni wody utrzymywały się jeszcze jej resztki.   

Udało się nam dzisiaj skontaktować z Ewą Gondek, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu, którą zapytaliśmy o powód pojawienia się na potoku Łubinka piany.

- Z wizualnej oceny zdjęć, które otrzymałam można wnioskować, że piana nie ma charakteru naturalnego. Poprosiłam, jeśli byłoby to możliwe o zabezpieczenie wody z pianą przez strażników miejskich. Inspektorzy przyjadą tam po zakończeniu interwencji w innym miejscu. Moim zdaniem do wody prawdopodobnie musiała dostać się jakaś substancja powodująca spienienie na powierzchni Łubinki, ale ostateczne wnioski będą znane po ustaleniach faktycznych – mówi Ewa Gondek.

Ewa Gondek przyznaje, że jest prawdopodobne, iż mogło dojść do przedostania się do wód potoku Łubinka substancji, która spowodowała sztuczne spienienie wody w potoku.

- Jak wynika z relacji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, piana krótkotrwale utrzymywała się na powierzchni – dodaje szefowa sądeckiej delegatury WIOŚ. – Należy przypuszczać, że rozproszyła się ona najdalej po kilkudziesięciu minutach. Będziemy szukać źródła i przyczyny jej wystąpienia. Na tę chwilę inspektorzy przeprowadzili już wizję w terenie, dalsze czynności będą prowadzone niezwłocznie.

Czekamy w tej sprawie na ustalenia sądeckiej Delegatury WIOŚ. Gdy już będą znane to będziemy o nich informować.

[email protected], fot. czytelnik, sądecka Delagatura WIOŚ, IM, Film: czytelnik.

Nowy Sącz: potok Łubinka uwięziony pod grubą warstwą piany! [FILM, ZDJĘCIA]
Woda w potoku Łubinka przy ul. Witosa w Nowym Sączu, na odcinku pomiędzy progami betonowymi, na wysokości stacji paliw wyglądała dzisiaj rano tak, jakie to można zobaczyć na filmiku i na zdjęciach, które do naszej redakcji nadesłał czytelnik.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe