Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
09/08/2020 - 14:30

Nowy Sącz: piana z potoku Łubinka ustąpiła. Gdzie jest źródło zanieczyszczenia?

Tydzień temu wodę w potoku Łubinka przy ul. Witosa w Nowym Sączu, na odcinku pomiędzy progami betonowymi, na wysokości stacji paliw pokryła gruba warstwa piany. Kontrola inspektorów ochrony środowiska, którzy zostali zaalarmowani o sprawie jeszcze trwa. Ewa Gondek, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu zapewnia, że wkrótce będą znane jej wyniki.

Przypomnijmy, że minionej niedzieli woda w korycie potoku Łubinka wyglądała tak, jak to uwiecznił nasz czytelnik na zdjęciach i filmie nadesłanych do naszej redakcji. Woda w Łubince pieniła się.

O tym co dzieje się w tym miejscu zaalarmowaliśmy miejskie służby zarządzania kryzysowego. Powiadomieni zostali również inspektorzy ochrony środowiska, którzy zrobili wizję w terenie.

Czytaj także: Nowy Sącz: potok Łubinka uwięziony pod grubą warstwą piany! [FILM, ZDJĘCIA]

Zalegająca w korycie potoku gruba warstwa piany szybko się rozproszyła spływając z wodą.

Tydzień temu szefowa Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przypuszczała, że jest najprawdopodobniej mogło dojść do przedostania się do wód potoku Łubinka substancji, która spowodowała sztuczne spienienie wody.

Kontrola inspektorów ochrony środowiska zajmujących się sprawą jeszcze trwa.

Jak dowiedzieliśmy się może być zakończona w tym tygodniu

- WIOŚ ustalił prawdopodobne źródło zanieczyszczenia, które spowodowało czasowe spienienie na wodach Łubinki – powiedziała portalowi Sądeczanin.info Ewa Gondek, szefowa Delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

Inspektorzy WIOŚ, w ramach prowadzonych działań kontrolnych skontrolowali między innymi zmodernizowany basen przy ul. Zdrojowej nad Łubinką.

Przypomnijmy obiekt ten przez kilka ostatnich lat był nieczynny, a pęknięta niecka basenu zarastała chwastami.

Po modernizacji, która kosztowała ponad 6 mln złotych basen został 1 sierpnia otwarty dla mieszkańców.

- Kontrola zmodernizowanego basenu nad Łubinką wykluczyła możliwość odprowadzania zużytej wody z basenu do Łubinki – zapewnia Ewa Gondek. - Zużyta woda jest odprowadzana do kanalizacji sanitarnej, a "stary" wylot, który odprowadzał wody z basenu w poprzednim rozwiązaniu technicznym został zaczopowany i w sposób trwały uniemożliwia jakiekolwiek odprowadzanie wód z basenu do Łubinki. Zastosowane rozwiązania techniczne w "nowym" basenie przy ul. Zdrojowej gwarantują ochronę wód przed wpływem zanieczyszczeń.

[email protected], fot i film, czytelnik.

 Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe