Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
01/08/2020 - 19:50

Nowy Sącz pamięta! Uczciliśmy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o godz. 17, w godzinę "W", przy pomniku Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego w Nowym Sączu zabrzmiały syreny, przypominające o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sądeczanie upamiętnili ten niepodległościowy zryw Polaków z roku 1944. Zastrzeżenia budził jedynie luźny strój prezydenta...

Przy pomniku zgromadzili się mieszkańcy Nowego Sącza, przedstawiciele władz oraz rady miasta, służb mundurowych, sądeckiego oddziału Klubu Gazety Polskiej, kibice klubu MKS Sandecja oraz delegacje środowisk patriotycznych, jak również sądeccy harcerze. Na uroczystościach nie zabrakło sądeckich Strzelców i pocztów sztandarowych.

Punktualnie w godzinę „W” rozległy się w mieście syreny alarmowe. Słysząc ten dźwięk niektórzy przechodnie przystawali. 1 sierpnia 1944 roku to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Właśnie w tym dniu o 17.00 w godzinę "W" rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.  

Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najdramatyczniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego kraju. Planowane na kilka dni trwało dwa miesiące.

Sądeczanie, jak co roku przy pomniku Państwa Podziemnego oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli w tym niepodległościowym zrywie i, którzy poświęcili własne życie. Powstańcom i mieszkańcom Warszawy.

Podczas dzisiejszej patriotycznej uroczystości bryg. ZS Sławomir Szczerkowski, komendant główny ZS Strzelec OSW odczytał apel pamięci. Modlitwę za tych, którzy zginęli w powstaniu i tych, którzy przeżyli odmówili dzisiaj ks. Bogdan Długosz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, zwanej kolejową oraz ks. kapelan por. Robert Młynarczyk.

Do sądeczan i mieszkańców uczestniczących w obchodach zwrócił się prezydent Ludomir Handzel, ubrany - zapewne z powodu upału - nie całkiem formalnie.

- Jest wiele dat w historii naszej ojczyzny, które są bardzo ważne, ale dzisiaj, 1 sierpnia to szczególna data. Dziś wszyscy jesteśmy myślami w Warszawie. Zapewniam, że cała Sądecczyzna pamięta i pamiętać będzie o tym wielkim ruchu patriotycznym. O tych kilkudziesięciu dniach, podczas których Polacy udowodnili, że potrafią okazać patriotyzm, że potrafią walczyć o swoją ojczyznę i za nią umierać.

Prezydent zwrócił się za pośrednictwem młodych ludzi, którzy zebrali się przed pomnikiem do tego grona sądeczan.

- Bardzo cieszę się, że jesteście z nami. To Wy dalej będziecie tutaj przychodzić i składać kwiaty, modlić się i pamiętać o tym dniu. Szczególnym dniu dla wszystkich Polaków. Mam jednak nadzieję, że Wy nigdy nie będziecie musieli udowadniać swojego patriotyzmu z bronią w ręce. Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów. Zapalili znicze.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Nowy Sącz pamięta! Uczciliśmy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]
Punktualnie o godz. 17.00, w godzinę "W", przy pomniku Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego w Nowym Sączu zabrzmiały syreny, przypominające o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sądeczanie upamiętnili ten niepodległościowy zryw Polaków z roku 1944.


Dziękujemy za przesłanie błędu