Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
17/01/2022 - 14:55

Nowy Sącz: nie wchodź na zamarznięty lód na rzekach, stawach i jeziorach

Na zamarzniętych rzekach, stawach, jeziorach dochodzi zimą do tragedii. Życie tracą ci, którzy lekkomyślnie wyszli na skutą lodem wodną przestrzeń. Wiele tych tragedii można było uniknąć, gdyby osoby, które wpadły do lodowatej wody znały podstawowe zasady, jak postępować w takich sytuacjach. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą o tej porze roku? Tą wiedzą podzielił się dzisiaj Tomasz Białkowski, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.

Nie bez przyczyny taka tematyka pojawiła się o tej porze roku i w tym czasie. Dla małopolskich uczniów rozpoczęły się dzisiaj ferie zimowe, które potrwają do 30 stycznia.

Jak zatem bezpiecznie wypoczywać nad wodą? W tym także w sezonie zimowym.

Co roku w Polsce ginie po kilka osób, pod którymi załamał się lód. Są podstawowe zasady bezpieczeństwa przebywania nad wodą, które trzeba sobie przyswoić i wziąć głęboko do serca.

Jak zaznaczył ratownik WOPR na lodzie, pokrywającym zamarznięte rzeki, stawy, jeziora ludzie żeglują na ślizgach lodowych, ale są też i tacy, którzy jeżdżą quadami, skuterami, a nawet samochodami. W sezonie zimowym ludzie również morsują. Morsowanie jest teraz bardzo modne. Także na lodzie skuwającym rzeki, stawy i jeziora wędkują wędkarze. Są to osoby preferujące preferują wędkarstwo podlodowe.

Bardzo często wędkujący w zimie osoby nie są wyposażone w odzież ochronną, taką, która chroniłaby przed wychłodzeniem organizmu. Najlepiej zaopatrzyć się w wierzchnie ubrania – wypornościowe. Jest to specjalna odzież, dodatkowo jeszcze w jaskrawych kolorach.

- Nie zabija lód, nie zabija zimo, ale tak naprawdę zabija brak wiedzy – mówił Tomasz Białkowski, ratownik WOPR w Nowym Sączu.

Sądecki ratownik omawiając zasady bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą w sezonie zimowym wspomniał o tym, że nawet lód pokrywający o tej porze rzeki, stawy, jeziora można podzielić na kilka rodzajów (lód śniegowy, lód właściwy – czysty, lód tworzący się w wyniku roztopów).

Jaki lód jest bezpieczny?

- Żaden – kwituje ratownik.

Ile centymetrów powinien liczyć lód, by na przykład osoby uprawiające wędkarstwo podlodwe mogły na niego wejść?

- Tafla lodu powinna mieć minimum dziesięć centymetrów – dodaje ratownik. – Im warstwa lodu jest grubsza tym lepiej, tym margines bezpieczeństwa jest większy.

Tomasz Białkowski napomknął, że w krajach skandynawskich, gdzie warunki klimatyczne zimą są zupełnie inne niż w Polsce, mieszkańcy korzystają z lodowych szlaków zaopatrzeniowych. Drogi  wytyczone są po zamarzniętych rzekach i jeziorach.







Dziękujemy za przesłanie błędu