Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
23/06/2020 - 15:40

Nowy Sącz: na osiedlach znowu pojawiły się worki z piaskiem. Tak jest od lat

Gdy praktycznie co roku w naszym regionie zaczyna intensywnie padać, mieszkańcy Nowego Sącza chuchają na ziemnie. Szczególnie tych osiedli, przez które przepływają niewielkie potoki. Kiedy robi się groźnie – powodziowo w tych właśnie osiedlach można zobaczyć ułożone w różnych miejscach worki z piaskiem. Tak też było i teraz.

Mieszkańcy osiedla Dąbrówka, Mała Poręba i innych przez, które przepływają takie małe potoki doskonale wiedzą, jak mogą być groźne.

Kiedy przychodzi deszczowa nawałnica te małe potoki błyskawicznie wzbierają i zamieniają się w rwące rzeki. Niejednokrotnie występują z koryta. Woda wdziera się ludziom na posesje i do budynków.

Czytaj także: Potok Dąbrówka w Nowym Sączu znów wylał, wdarł się na pobliskie posesje

Takiej sytuacji doświadczyli w miniony piątek mieszkańcy sądeckiego osiedla Dąbrówka.

Podczas bardzo intensywnych opadów, potok błyskawicznie przybrał i wystąpił z koryta. Woda znowu pojawiła się na posesjach mieszkańców.

W Nowym Sączu zazwyczaj groźne są potoki: Dąbrówka, Majdan, Łącznik i Łubinka.

Czytaj także: Nowy Sącz. Dunajec przekroczył stan ostrzegawczy! Jest coraz gorzej [WIDEO]

I tym razem mieszkańcy sądeckich osiedli zaopatrzyli się w worki z piaskiem.

- Miasto jest przygotowane na taki powodziowy scenariusz – mówi Krzysztof Setlak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. – Dysponujemy kilkoma tysiącami worków. Do naszej dyspozycji jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Biegonicach.

Podczas ostatnich, deszczowych dni strażacy rozwozili worki z piaskiem. Z magazynu zostało wydanych mieszkańcom około 500 worków z piaskiem.

- Otrzymali je mieszkańcy ulic: Juranda, Granicznej, Wita Stwosza, Dąbrówki, Mała Poręba i Lwowska – dodaje nasz rozmówca. - Były to rejony Nowego Sącza, w których ludzie obawiali się podtopienia.

[email protected], fot. IM, film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe