Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
17/08/2020 - 14:45

Nowy Sącz: miasto dołoży 1,2 mln złotych do budowy mostu tymczasowego

Czy Rada Miasta Nowego Sącza zabezpieczy w budżecie 1,2 mln złotych na budowę mostu zastępczego na ul. Kamiennej, a także 250 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej przeprawy w tym miejscu? To pytanie nurtowało dzisiaj wielu mieszkańców nie tylko Nowego Sącza, ale także ościennych gmin między innymi: Kamionki Wielkiej i Grybowa. Wszystko stało się jasne po południu. Radni po ponad dwugodzinnej dyskusji podjęli taką decyzję. Za wprowadzeniem zmian w budżecie na ten rok i zabezpieczeniem środków na to zadanie głosowało 21 radnych. Jeden wstrzymał się od głosu.

Dzisiaj radni będą nad tym debatować. To jeden z wiodących tematów dzisiejszej nadzwyczajnej sesji, która została zwołana na wniosek prezydenta Ludomira Handzla.

Prezydent argumentując konieczność odbycia takiej sesji zaznaczył, że miasto jest w pełni przygotowane do budowy tymczasowej przeprawy na rzece Kamienica.

Czytaj także: 40 tysięcy aut jeździło dziennie zamkniętym mostem na Kamienicy!

- To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Nowego Sącza, ale także gmin Kamionka Wielka i Grybów - stwierdził

Handzel przekonuje, że tymczasowy most może być gotowy już w październiku.

Czytaj także: Jak długo będziemy musieli sobie radzić bez mostu na Kamienicy?

- Chcemy sfinalizować tę sprawę jak najszybciej, bo zdajemy sobie sprawę, że każdy dzień objazdów to dodatkowe utrudnienia także dla lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców miejscowości przez które wiodą objazdy – powiedział.

W projekcie zmian w uchwale budżetowej na ten rok została zagwarantowana kwota 1,2 mln złotych na budowę przeprawy tymczasowej i 250 tysięcy na opracowanie dokumentacji projektowej nowego mostu

- Chcemy sfinansować montaż mostu z tzw. wolnych środków zaoszczędzonych w poprzednim roku - wyjaśnia prezydent.

Wspomniał również, że zwrócił się do starostwa powiatowego w Nowym Sączu, jak również wójtów gmin Kamionka Wielka i Grybów, których mieszkańcy korzystają z tej przeprawy o montaż finansowy tego zadania.

Budowa nowego mostu na ul. Kamiennej jest jednym z kluczowych tematów dzisiejszej nadzwyczajnej sesji.

Radni klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz w toczącej się dyskusji na temat nowego mostu pytali prezydenta Nowego Sącza, dlaczego pominął działania parlamentarzystów i radnych PiS jeśli chodzi o budowę przeprawy zastępczej i budowy nowego mostu. O tym mówili radni: Wojciech Piech, Maciej Rogóż.

Most na ul. Kamiennej pełni funkcje subregionalne. Jest alternatywą dla ważnej części Małopolski.

- Mam nadzieję, że województwo znajdzie środki, aby wspomóc tę inwestycję – powiedział radny Leszek Zegzda.

Prezydent Handzel  odpowiadając na pytania radnych miedzy innymi takie skąd weźmiemy pieniądze na most docelowy stwierdził, że bardzo poważnie traktuje zapowiedzi wojewody małopolskiego, że Nowy Sącz te środki otrzyma. Odniósł się także do uruchomionych niedawno połączeń kolejowych uruchomione przez województwo małopolskie stwierdził, że zainteresowania tymi połączeniami nie są duże.

- Mieszkańcy chcą mostu i mam nadzieję, że zostanie on wybudowany – stwierdził gospodarz miasta.

Ludomir Handzel podziękował za wsparcie finansowe tego zadania włodarzom gmin Grybów, Kamionka Wielka i starostwa powiatowego.

Radny Wojciech Piech odnosząc się do wkładu Urzędu Marszałkowskiego w oczekiwaną budowę mostu na ul. Kamiennej podkreślił, że zostały uruchomione połączenia kolejowe, a w ślad za tym została przeznaczona kwota ponad 120 tysięcy złotych.

Ponieważ już żaden z radnych po dwugodzinnej dyskusji nie wyraził chęci zabrania głosu, radni przegłosowali zmiany w uchwale dotyczącej przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej. Osiemnastu radnych było za, a pięcioro wstrzymało się od głosu.

Przez kolejny punkt w porządku dzisiejszych obrad dotyczący wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej na ten rok też radni przeszli szybko i sprawnie.

Za przyjęciem zmian w budżecie na ten rok głosowało 21 radnych. Jeden wstrzymał się od głosu.

Tym samym radni zgodzili się zabezpieczyć w budżecie miasta Nowego Sącza 1,2 mln złotych na budowę mostu zastępczego na ul. Kamiennej, a także 250 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej przeprawy w tym miejscu

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Jm.Dziękujemy za przesłanie błędu