Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
12/07/2018 - 16:15

Nowy Sącz: Masa i szerokość nowego mostu robią wrażenie! [ZDJĘCIA]

Stalowa konstrukcja rusztu nowego mostu heleńskiego wydłuża się coraz bardziej. Do gotowego fragmentu mostowej płyty, która od strony sądeckiego zamku stoi na podporach teraz montowane są kolejne długie elementy. Część nowego mostu, która zostanie zainstalowana nad korytem Dunajca zaczyna nabierać kształtów.

Fragment nowej przeprawy, która nad korytem rzeki oprze się na nowych filarach montowana jest element po elemencie. Wykonawca wybrał taką technikę, bo plac budowy pod zamkiem jest niewielki i nie ma tam miejsca, aby zespalać na ziemi elementy nowej przeprawy w jedną całość, a potem z wykorzystaniem dźwigów podnosić całą konstrukcję na podpory.

Wariant taki wykonawca zastosuje właśnie na osiedlu Helena.

Dzisiaj rano do Nowego Sącza dotarły pierwsze elementy potężnego dźwigu o udźwigu do pięćset tom. Trzy ogromne tiry przywiozły od strony osiedla Helena korpus tej potężnej maszyny, gąsienice oraz część ramienia. Samochody zostały bardzo szybko rozładowane.

Dźwig – gigant porusza się na gąsienicach. Stanął on na przygotowanej specjalnie dla tej maszyny asfaltowej platformie. W kolejnych dniach dotrą kolejne elementy dźwigu.

- Kilka dni potrwa złożenie tej potężnej maszyny – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – Dźwigi takie podnoszą ogromne ciężary. Po drugiej stronie Dunajca, od strony osiedla Helena mamy dużo więcej miejsca na placu budowy. Poszczególne elementy wykonawca będzie montował na przygotowanym do tego miejscu. Sprowadzony potężny dźwig będzie mógł przenosić gotowe elementy na podpory. Z pewnością przyspieszy i to znacznie prowadzenie zaplanowanych robót. Na razie nie mamy powodów do narzekania na pogodę. Wykonawcy raczej ona sprzyja.

Dyrektor Mirek zaznacza, że kluczowym etapem tej potężnej inwestycji jest postawienie rusztu nad korytem rzeki. Jest to najbardziej newralgiczna i najtrudniejsza część operacji.

Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj na placu budowy potężny dźwig będzie stał na specjalnych drewnianych matach. Dźwig – gigant ma 78 metrów wysokości.

[email protected], Fot.IM, MZD w Nowym Sączu.

Most heleński
Most heleński


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020