Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
05/10/2022 - 16:00

Nowy Sącz: ktoś im ukradł PESEL-e w głosowaniu nad budżetem obywatelskim?

Urząd Miasta w Nowym Sączu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia nieprawidłowości w głosowaniu na budżet obywatelski na 2023 rok. W tym roku siedemnaście osób zgłosiło w urzędzie, że nie mogli oddać głosu na wybrany projekt, bo ktoś użył już ich numerów PESEL.

Urząd Miasta w Nowym Sączu, ma, jak napomknął dzisiaj sekretarz Piotr Lachowicz, możliwość śledzenia pewnych procesów, które odbywają się w sieci. I co się okazało?

- Niestety stwierdziliśmy pewne nieprawidłowości – mówił dzisiaj Piotr Lachowicz. – Jeśli chodzi o nasze miasto to siedemnaście osób nie mogło zagłosować w budżecie obywatelskim na 2023 rok. Podejrzewali oni, o czym zresztą informował system, że ktoś wcześniej wykorzystał ich numer PESEL.

Jedenaście osób przyszło osobiście do urzędu i poinformowało o takim fakcie, a sześć osób powiadomiło urząd o czymś takim drogą elektroniczną.

Jak mówił dzisiaj sekretarz miasta w 11 przypadkach głosy te zostały anulowane i osoby te mogły oddać głos na wybrany projekt.

Osoby, które zgłosiły taką nieprawidłowość w Urzędzie Miasta w Nowym Sączu zostały również poinformowane o tym, że taką sprawę mogą również zgłosić osobiście na policję albo do prokuratury. Jak podkreślił sekretarz Lachowicz, jest to pewne naruszenie dóbr osobistych tych osób.

- Dowody w sprawie możliwych oszustw zostały zabezpieczone i na polecenie pana prezydenta zawiadomiłem o tym fakcie organy ścigania. Sprawa dotyczy budżetu obywatelskiego i składanie głosów niezgodnych z intencją i bez wiedzy danej osoby może stanowić, naszym zdaniem próbę wyłudzenia publicznych pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski – dodaje Piotr Lachowicz.

Były również inne niepokojące sytuacje. Jakie?

Chodzi między innymi o to, że przykładowo w trzy godziny złożono kilkaset głosów w odstępach kilkudziesięciu sekund, najprawdopodobniej z tych samych komputerów.

- To może świadczyć o tym, że ktoś próbował manipulować głosami. Mamy zabezpieczone, że odbywało się to z tych samych numerów IP.

- Mówimy na tym etapie – co chciałbym zaznaczyć o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – przyznał sekretarz miasta. – Będą to badały stosowne organy ścigania. Obecnie nie mamy żadnych podstaw, aby wysuwać oskarżenia. To są tylko nasze wątpliwości.

Przypomnijmy, że ponad 3,5 miliona złotych zostanie rozdysponowane na 27 projektów realizowanych na 25 osiedlach Nowego Sącza.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu