Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
23/08/2019 - 14:35

Nowy Sącz: grzybiarze szturmują lasy. Będzie smakowita zupa grzybowa [ZDJĘCIA]

Grzybiarze szturmują lasy na Sądecczyźnie. Podobnie jest w powiatach limanowskim i gorlickim. Obrodziło w nich borowikami szlachetnymi.

Od kilku dni zapaleni grzybiarze skoro świt ruszają z koszykami i plecakami do lasów w całym regionie i wracają z nich po kilku godzinach z pięknym zbiorem. W lasach jest obecnie wysyp prawdziwków i innych grzybów jadalnych.

Pogoda jest sprzyjająca. Jest ciepło i wilgotno, a takie warunki są optymalne, by grzybnia wydawała owocniki. Prawdziwka giganta znalazła Mariola Witek, która dzisiaj rano wraz z tym okazem przywiozła do domu jeszcze około 150 borowików szlachetnych.

- Ten okaz został zważony i zmierzony – mówi pani Mariola. – Ma 1,5 kg, średnica jego kapelusza to 30,5 cm. Jest zdrowiuteńki. To największy okaz, jaki udało mi się do tej pory znaleźć. Bardzo lubię zbierać grzyby. Ten okaz znalazłam w okolicach Jeziora Rożnowskiego.

Mariola Witek nie chce podać precyzyjnie miejsc, w których zbiera grzyby. Każdy grzybiarz trzyma je w tajemnicy.

- Grzybów jest zatrzęsienie – dodaje pani Mariola. – Jest wysyp, więc rosną i to cieszy. Ten okaz wypatrzyłam pod rozłożystą jodłą. Był trochę przysłonięty igliwiem. Pójdzie do suszenia. Będzie z niego smaczna świąteczna zupa wigilijna. Pozostałe prawdziwki zostaną zamarynowane, a część również pójdzie do suszenia.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)