Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
02/01/2019 - 19:00

Nowy Sącz: Czyżby zbierały się czarne chmury nad miejską spółką SIM?

W spółce Sądecka Infrastruktura Miejska w Nowym Sączu zaszły w ostatnich dniach 2018 roku zmiany. Odwołany został dotychczasowy prezes spółki oraz Rada Nadzorcza. Czy nad tą spółką nie zbierają się znów czarne chmury? Wszystko wskazuje na to, że jej funkcjonowanie stoi pod dużym znakiem zapytania. Sensowność działania tego podmiotu jest w tej chwili analizowana przez nowe władze miasta.

Przypomnijmy, że 28 grudnia 2018 roku ze stanowiskiem prezesa SIM pożegnał się Marek Oleniacz, który piastował tę funkcję przez kilka lat. Na jego miejsce powołana została Anna Bednarczyk-Maśko. Zmieniona została także cała Rada Nadzorcza spółki.

Prezydent Ludomir Handzel, na ostatniej konferencji prasowej nie krył, że działalność wspomnianej spółki mającej siedzibę przy ul. Grybowskiej (w budynkach po starej Komendzie PSP w Nowym Sączu), nieopodal Rynku Maślanego jest nadal przedmiotem dogłębnej analizy.

- Nie ukrywam, że analizujemy sensowność funkcjonowania tego podmiotu - mówił na konferencji prasowej prezydent miasta Ludomir Handzel. - Wszyscy wiemy, że mamy inne spółki miejskie, które z powodzeniem mogłyby przejąć funkcje i zadania SIM. Większością tematów mogłoby się zająć Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, czy chociażby spółka MPK, bo jest tam kwestia zarządzania miejskimi parkingami. Można te funkcje rozdzielić i nie tworzyć kolejnych "bytów", Zarządu i Rady Nadzorczej. Uważam, że są to funkcje, które mogą wchłonąć inne podmioty. Zaznaczam jednak, że sytuacja jest analizowana.

Czym zajmuje się spółka Sądecka Infrastruktura Miejska? Realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej należące do miasta.

SIM prowadzi strefę płatnego parkowania, zarządza także miejskim targowiskiem, czyli Rynkiem Maślanym (pobiera m.in. opłatę targową), zarządza niestrzeżonymi parkingami miejskimi. Prowadzi też gospodarkę nieruchomościami (od 1 lipca 2016 roku). Zajmuje się utrzymaniem gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, świadczy też inne usługi służące poprawie efektywności wykorzystania majątku miasta Nowego Sącza.

Teren parkingów miejskich zarządzanych przez spółkę Sądecka Infrastruktura Miejska stanowią place zlokalizowane przy: ul. Grybowskiej (teren PSP), Matejki, Romanowskiego, Długosza oraz na płycie rynku. Każdy parking jest niestrzeżony i płatny.

Od stycznia 2018 roku SIM, na podstawie umowy zawartej z Urzędem Miasta, SIM zarządza też szaletem miejskim znajdującym się na plantach miejskich.

[email protected], fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik