Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
06/05/2020 - 14:50

Nowy Sącz: czytelnicy stali w kolejce po ukochane książki [VIDEO]

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu wznowiła dzisiaj - w dobie pandemii koronawirusa - działalność. Pracuje jedynie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, główna siedziba przy ulicy Franciszkańskiej. Już przed otwarciem placówki o godzinie dziewiątej pojawili się pierwsi Czytelnicy, którzy przyszli wypożyczyć książki.

Funkcjonowanie głównej siedziby biblioteki przy ul. Franciszkańskiej jest ograniczona jedynie do czynnej wypożyczalni. W placówce zachowane są wszelkie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Sądecka Biblioteka Publiczna otworzyła dzisiaj swoje podwoje punktualnie o godz. 9, ale już przed otwarciem placówki przed głównym wejściem do zabytkowej kamienicy ustawiła się kolejka czekających Czytelników. Po wielu tygodniach, kiedy biblioteka była zamknięta na głucho przyszli zwrócić książki i pożyczyć nowe.

Zapewne wiele osób, głównie starszych, które nie korzystają, albo korzystają w ograniczonym zakresie z komputera, tabletu, internetu nareszcie odetchnęło z ulgą. Rząd nareszcie zezwolił na funkcjonowanie tych placówek kulturalnych, choć na razie w ograniczonym zakresie.

- Wreszcie otwarta biblioteka! – nie kryje zadowolenia Maria Wojtas, mieszkanka Nowego Sącza – Ogromnie się cieszę, bo jak można żyć bez książki. Książki, które mam w domu jeszcze raz przeglądnęłam, niektóre po raz kolejny przeczytałam, ale ile można. Trzeba coś przeczytać nowego. Bardzo dobrze, że w końcu biblioteki zaczęły funkcjonować. A, że w dobie koronawiruasa? Przecież musimy nauczyć się w tym trudnym czasie żyć. Trzeba tylko uważać.

Pani Maria przyznaje, że dzisiaj akurat skończyła czytać ostatnią z książek otrzymanych od syna.

- Dobrze się złożyło, że dzisiaj właśnie otwarto bibliotekę – dodaje nasza rozmówczyni.

Czytelnicy do budynku Sądeckiej Biblioteki Publicznej wpuszczani są pojedynczo tylko wejściem od strony ulicy Kazimierza Wielkiego.

Na korytarzu, przed wejściem do wypożyczalni zostało przygotowane miejsce, gdzie można zwrócić książkę. W bibliotece obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa.

W środku poza pracownikami mogą przebywać jednocześnie 3 osoby: 2 osoby w wypożyczalni, 1 osoba przy stanowisku zwrotu książek.

Przed wejściem do wypożyczalni wchodzący czytelnik musi zdezynfekować dłonie płynem dezynfekującym.

Pracownice biblioteki pracują w rękawiczkach, maseczkach na twarzy, albo w przyłbicach.

- Od dzisiaj czynna jest główna siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej – mówi Marek Rylewicz, dyrektor tej placówki kulturalnej. – Na razie czynna jest w naszej siedzibie tylko wypożyczalnia. Wejście do niej zostało podzielone na trzy strefy.

Jest wydzielone miejsce, gdzie można zwrócić przeczytają książkę. W wypożyczalni można wypożyczyć nową książką.

Wszystkie książki, które czytelnicy zwracają trafiają do wydzielonego miejsca, w którym książka będzie odbywała dwunastodniową kwarantannę. Po tym okresie wraca ona na półkę biblioteczną.

W dobie pandemii koronawirusa niedogodnością, oprócz obowiązujących obostrzeń jest to, że czytelnik nie może samodzielnie wybierać sobie książki, jak to było przed wybuchem zarazy. Książkę, jaką czytelnik sobie życzy podaje pracownik.

- Dlatego wskazanym byłoby, aby czytelnicy udający się do naszej placówki mieli przygotowaną listę książek, które chcą wypożyczyć. Bardzo usprawniłoby nam to pracę.  – dodaje dyrektor biblioteki. - Można je także rezerwować przez internet czyli online.

Dyrektor Marek Rylewicz przyznaje, że w pierwszym dniu funkcjonowania biblioteki w dobie pandemii koronawirusa zainteresowanie czytelników jest spore. Przez półtorej godziny od momentu otwarcia biblioteki przewinęło się przez nią ponad 80 czytelników.

Natomiast nadal nieczynne są: czytelnia, Dział Zbiorów Regionalnych i Zabytkowych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz filie osiedlowe. One zostaną otwarte w późniejszym terminie.

Zalecenia, do których należy się stosować

- w bibliotece mogą przebywać jednocześnie 3 osoby: 2 osoby w wypożyczalni, 1 osoba przy stanowisku zwrotu książek

- należy zachować bezpieczny odstęp – minimum 2 metry

- obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust

- należy korzystać z przygotowanego płynu dezynfekującego

- przed przyjściem do biblioteki prosimy o przygotowanie listy książek lub zarezerwowanie ich on-line poprzez katalog

zachęcamy do czytania książek elektronicznych - na naszej stronie internetowej polecamy darmowe e-booki i audiobooki
książki można prolongować telefonicznie lub przez swoje konto czytelnika, za przetrzymanie materiałów bibliotecznych nie będą naliczane kary
przypominamy o usłudze „skanowanie na zamówienie” - przygotowane skany przesyłamy na maila

Pracownicy biblioteki udzielają wszelkich informacji pod numerem telefonu: 18 443-87-52  wew. 27.

[email protected], fot. IM, Dsz, Folm: Daniel Szlag.

Nowy Sącz: czytelnicy stali w kolejce po ukochane książki [VIDEO]
Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu wznowiła dzisiaj - w dobie pandemii koronawirusa - działalność. Pracuje jedynie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, główna siedziba przy ulicy Franciszkańskiej. Już przed otwarciem placówki o godzinie dziewiątej pojawili się pierwsi Czytelnicy, którzy przyszli wypożyczyć książki.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)