Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
02/01/2019 - 17:20

Nowy Sącz: Co z remontem wiaduktu przy ul. Zielonej? Miał zacząć się w maju

Spółka PKP – PLK była przygotowana zacząć remont wiaduktu kolejowego przy ul. Zielonej w Nowym Sączu w początkach maja br. Termin ten, chyba, nie będzie aktualny, bo w tym czasie, zgodnie z zapowiedziami, będzie „domykała” się budowa nowego mostu heleńskiego. Zatem rozpoczęcie inwestycji na ul. Zielonej spowodowałoby jeszcze większy paraliż komunikacyjny w mieście.

Przejazd pod wiaduktem kolejowym na ul. Zielonej jest od wielu lat wąskim gardłem Nowego Sącza i zmorą kierowców. Co rusz „zakleszczają” się pod nim potężne tiry. Gdy pod wiaduktem przejeżdża autobus, albo duży samochód dostawczy to samochody osobowe muszą się zatrzymać i czekać aż przejedzie. Tak funkcjonuje to od lat.

Ruch pod około stuletnim wiaduktem odbywa się w dużej mierze wahadłowo. Inwestycja związana z remontem i podniesieniem wysokości wiaduktu planowana była już w ubiegłym roku, ale trzeba ją było jednak odsunąć w czasie na ten rok, w związku z tym, że w maju ubiegłego roku ruszyła budowa mostu nowego heleńskiego. Gdyby tak się stało i zamknięta zostałaby wtedy ulica Kolejowa, miasto, pod względem komunikacyjnym zostałoby dosłownie sparaliżowane.

Podczas ostatniej sesji – budżetowej, radni Nowego Sącza dowiedzieli się od prezydenta miasta Ludomira Handzla, że spółka PKP – PLK zwróciła się już z zapytaniem, kiedy będzie mogła zacząć prace związane z planowanym remontem wiaduktu kolejowego przy ul. Zielonej.

- Ulica Zielona? – mówił podczas sesji budżetowej prezydent Handzel. – Jest to zaszłość historyczna. Kierowcy denerwują się, gdy muszą stanąć i przepuścić przejeżdżający pod wiaduktem autobus, czy inne większe auto. W tym punkcie miasta pojawiają się spiętrzenia. Rozpoczęcie prac na ul. Zielonej równolegle z pracami na moście heleńskim przełożyłoby się na gigantyczne utrudnienia w ruchu. Z lekkim przerażeniem przyjąłem informację spółki PKP – PLK, że zamierza zacząć remont wiaduktu na początku maja 2019 roku. Sądzę, że słusznym będzie wstrzymanie się z remontem tego wiaduktu w tym czasie.

Jak dowiedział się portal Sądeczanin.info, spółka PKP - PLK brała pod uwagę termin majowy, jako najbardziej realny.

- Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami między spółką PKP Polskich Linii Kolejowych, wykonawcą i Miejskim Zarządem Dróg w Nowym Sączu, od 8 maja 2019 r. planowano rozpoczęcie prac przygotowawczych do przebudowy wiaduktu kolejowego przy ul. Zielonej – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - W połowie maja wykonawca miał przystąpić do demontażu istniejącego obiektu.

Termin majowy rozpoczęcia remontu wiaduktu na ul. Zielonej, jak się wydaje na razie nie wchodzi w grę. Jak nas poinformowała rzeczniczka prasowa spółki PKP – PLK, od sierpnia tego roku Miejski Zarząd Dróg planował prace drogowe pod wiaduktem i w jego rejonie.

Co teraz?

- W tej sprawie jesteśmy umówieni na spotkanie i rozmowy z przedstawicielami spółki – stwierdza prezydent Handzel.  - Być może opóźnienie rozpoczęcia prac na wiadukcie o miesiąc prac, a przyspieszenie prac na moście spowoduje, że "miną" się ze sobą te dwie inwestycje.

- W związku z wydłużeniem się realizacji inwestycji miejskiej związanej z budową mostu heleńskiego, PLK proponują spotkanie z przedstawicielami  Urzędu Miasta, by omówić możliwości realizacji przebudowy wiaduktu przy ul. Zielonej w Nowym Sączu, w zaplanowanym wcześniej terminie.

Jak wiadukt będzie wyglądał po przebudowie?

Zakres prac PKP Polskich Linii Kolejowych obejmie m. in. budowę nowych podpór i konstrukcji przęseł, przebudowę układu torów oraz zabudowę rozjazdu - konstrukcji umożliwiającej przejazd pociągu z jednego toru na drugi. Przebudowane będą także inne urządzenia kolejowe, kolidujące z modernizacją wiaduktu między innymi kable energetyczne, teletechniczne, czy sieci trakcyjnej.

Nowy wiadukt, który stanie przy ul. Kolejowej będzie wyższy od istniejącego. Teraz ma 3,5 metra wysokości, a będzie miał 4,2 m.

- Dzięki temu będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd samochodów pod obiektem. Kierowcom ułatwią jazdę dwa pasy ruchu o szerokości po trzy metry, a pieszym - wygodniejsze przejście zapewnią dwa dwumetrowe chodniki - podkreśla kilka miesięcy temu przedstawicielka kolei.

Zmodernizowany obiekt usprawni jazdę pociągów na kolejowej trasie Tarnów – Leluchów, zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz samochodowym, a także polepszy komunikację w mieście.

[email protected], fot. JM.







Dziękujemy za przesłanie błędu