Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
15/08/2019 - 12:40

Nowy Sącz: 99. rocznica "Cudu nad Wisłą". Przełomowy zryw - pamiętamy!

Dzisiaj przypada 99. rocznica Bitwy Warszawskiej nazywanej "Cudem nad Wisłą" oraz Dzień Wojska Polskiego. Bitwa, która toczyła się w dniach 13 –25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej była bohaterskim zrywem wojska polskiego przeciwko bolszewickiej nawale. To jedna z dwudziestu najważniejszych bitew w dziejach świata.

Sądeczanie uczcili dzisiaj tą chlubną kartę w historii Polski. Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej świętowano w Nowym Sączu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Przyświecało im hasło: "Wierni Polsce".

Uroczystości wpisujące się w to święto poprzedziła tradycyjnie uroczysta msza święta  w kościele Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Milenium. Świątynię  wypełnili przedstawiciele władz miasta oraz powiatu nowosądeckiego, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, związkowcy, poczty sztandarowe służb mundurowych, nowosądeckich szkół i innych organizacji. Była reprezentacja Związku Strzeleckiego "Strzelec" i młodzi piłkarze "Sandecji". Nie zabrakło mieszkańców.

Mszę muzycznie ubogacił Chór Immaculata z parafii MBN i Sanktuarium św. Rity.

Pod odsłoniętym w ubiegłym roku pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy al. Wolności, w imieniu prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i własnym głos zabrał jego zastępca Artur Bochenek.

- Dziś przypada 99. rocznica bohaterskiego zrywu wojska polskiego przeciwko bolszewickiej nawale, która jest określana jako jedna z dwudziestu najważniejszych bitew w dziejach świata - rozpoczął wiceprezydent Bochenek. - Jest to zatem najważniejszy, najbardziej doniosły i niezwykle bohaterski czyn militarny w historii polskiego oręża. Zwycięstwo odniesione nie tylko nad siłą przeciwnika, ale nade wszystko nad wrogą i zbrodniczą ideologią. Stało się w odrodzonej III Rzeczpospolitej świętem tych, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa wewnętrznego i polskich granic.

Sądeczanie zapisali również chwalebną kartę w wojnie polsko-bolszewickiej, niezłomnie broniąc ojczyzny poza granicami naszego regionu. Synowie ziemi sądeckiej odegrali przemożną rolę w odzyskaniu niepodległości. Pierwszy Pułk Strzelców Podhalańskich ma swój znakomity udział w tryumfalnej wyprawie kijowskiej.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów, a potem można było zobaczyć piękny program patriotyczny w wykonaniu recytatorów i wokalistów Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

[email protected], fot. i film. IM.

"Cud nad Wisłą" był zwycięstwem odniesionym nie tylko nad siłą przeciwnika, ale nade wszystko nad wrogą i zbrodniczą ideologią
Dziś przypada 99. rocznica bohaterskiego zrywu wojska polskiego przeciwko bolszewickiej nawale, która jest określana jako jedna z dwudziestu najważniejszych bitew w dziejach świata


Dziękujemy za przesłanie błędu