Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
18/06/2020 - 01:05

Nowy most w Kurowie. Tak się buduje jedną z najdłuższych przepraw w kraju

Nowy most w Kurowie zaczyna nabierać kształtów. Wykonawca zapewnia, że prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zarys ogromnej, nowoczesnej przeprawy jest już widoczny.

Jeśli wszystko pójdzie, tak, jak do tej pory zgodnie z planem to jesienią 2021 roku most będzie gotowy. Taki termin podał kierownik budowy Szczepan Michna. Jaki jest obecnie stan zaawansowania prac?

Czytaj także: Ponad 50 tysięcy ton stali i betonu. Tak się buduje nowy most w Kurowie[ZDJĘCIA]

Okazuje się, że wykonawca ma już za sobą ponad 33 proc. zrealizowanych robót. - Intensywność prac będziemy sukcesywnie zwiększać – zapewnia kierownik budowy. Choć mamy pandemię koronawirusa prace postępują zgodnie z harmonogramem. Fachowcy wykorzystują sprzyjającą aurę i na gigantycznym placu budowy nowej przeprawy na Dunajcu w Kurowie w zwijają się bez wytchnienia.

Czytaj także: Nowy Sącz: większe pieniądze na „sądeczankę”. Padają pierwsze daty jej otwarcia

- Już wykonane zostały wzmocnienia gruntu pod nasypami drogowymi na nowym odcinku drogi. Zaczęliśmy też wykonywanie elementów nośnych. Gotowy jest również jeden z zaplanowanych dwudziestu dwóch segmentów mostu. Obecnie trwają prace przy zbrojeniu i deskowaniu drugiego segmentu. Będziemy go wysuwać do przodu, aż przejdziemy rzekę Dunajec - mówił kierownik budowy.

Specjaliści realizujący tą potężną inwestycję przyznają, że jest to przedsięwzięcie stanowiące ogromne wyzwanie.

- Oprócz budowy mostu, wielkim wyzwaniem inżynierskim jest wykonanie wzmocnienia pod nasypami drogowymi. Gotowe jest już 30 km wzmocnienia kolumnami betonowymi na nowym odcinku drogi - dodaje Szczepan Michna. Od lipca na starej drodze wprowadzony zostanie objazd, od strony Nowego Sącza. Dlaczego? Otóż w wakacje zacznie się rozbiórka starej drogi.

Czy to oznacza, że latem należy spodziewać się w tym miejscu utrudnień? - Utrudnień nie będzie – zapewnia kierownik budowy. - Pojawi się w tym miejscu bajpas, którym będzie można ominąć budowany nowy odcinek. Objazd będzie obowiązywał aż do zakończenia inwestycji.

Most w Kurowie, który będzie jednym z trzech najdłuższych w Polsce, ma mieć ponad pół kilometra, a dokładnie 602 metry. Szerokość nurtu rzeki w miejscu, gdzie stanie nowa przeprawa wynosi 146 metrów.


Konstrukcja mostu, który zepnie dwie strony Dunajca, będzie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach. Stałe podpory znajdą się poza nurtem rzeki. Jak będzie wyglądał nowy most? Nie będzie miał łuków, jak ten heleński. Niektórzy twierdzą, że może być podobny do krakowskiego mostu na trasie S7, przy węźle Rybitwy na Wiśle.

- To inny rodzaj konstrukcji przeprawy - tłumaczy fachowiec od mostów. -Ten krakowski ma dwa duże pylony, a przęsło mostu jest podwieszone. Trzy pylony mostu w Kurowie będą niższe i będą pełnić funkcję sprzężenia zewnętrznego.

Przeprawę za blisko 190 milionów złotych stawia polsko-węgierskie konsorcjum, którego liderem jest będzińska firma Banimex. To ta sama, która budowała most helleński w Nowym Sączu. Inwestycja to nie tylko nowy most. Oprócz tego zostanie rozbudowana droga krajowa numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej.

W ramach inwestycji na odcinku dwóch kilometrów zmieniony zostanie przebieg DK75, na odcinku od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację w przyszłości będzie możliwa dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. i film IM

Nowy most w Kurowie. Tak się buduje jedną z najdłuższych przepraw w kraju
Nowy most w Kurowie zaczyna nabierać kształtów. Wykonawca zapewnia, że prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zarys ogromnej, nowoczesnej przeprawy jest już widoczny.


Dziękujemy za przesłanie błędu