Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
12/04/2024 - 18:00

Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Pamiętali o tych, którzy zostali na „nieludzkiej ziemi” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ulicami Nowego Sącza przeszedł dzisiaj XVI Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. To była wyjątkowa chwila dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu, żyjących jeszcze nielicznych Sybiraków i mieszkańców miasta. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Sybiraków na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich.

XVI Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków zorganizował Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Była to okazja, by oddać hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie na nieludzkiej ziemi. 

W marszu, który poprzedziła tradycyjnie uroczysta msza święta w kościele Matki Bożej Niepokalanej uczestniczyło mnóstwo osób. W tym gronie byli przedstawiciele sądeckich parlamentarzystów, władze miasta, sądeccy radni, przedstawiciele służb mundurowych i oni – nieliczni już Sybiracy. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Nie zabrakło oczywiście sądeckiej młodzieży, która licznie zebrała się na cmentarzu komunalnym pod symbolicznym pomnikiem Sybiraków.

Bardzo głośno wybrzmiało dzisiaj na sądeckiej nekropolii, że Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków jest wyrazem hołdu dla bohaterstwa więźniów bezkresnej Syberii.

- Sybiracy pokazują nam, że nic nie jest w stanie zatrzymać człowieka, który ma swoje cele, zadania i do czegoś dąży – mówił podczas uroczystości pod pomnikiem Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. – To oni przeszli w swoim życiu tą Golgotę. Dzisiaj, na naszych uroczystościach, mówimy o pamięci, o tym co było. Ale powinniśmy się też skoncentrować na tym, co jest. Za mało o tym myślimy. Nie jesteśmy dziś Sybirakami, ale jeśli pewne rzeczy się nie zmienią, to Sybirakami możemy być – dodał.

Przed pomnikiem Sybiraków głos zabrała również wiceprezydent miasta Nowego Sącza Magdalena Majka.

- W naszym mieście słowo "Sybiracy" nabrało nowego znaczenia. To słowo kojarzy się nam ze świetną szkołą, wspaniałą młodzieżą zaangażowaną w życie społeczne miasta. Jesteście obecni na wszystkich organizowanych przez nas wydarzeniach. To też ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na was, żeby nigdy nie zostało zapomniane, jakie są korzenie tego słowa, jaka ważna jest to część naszej historii, a także to jakie cierpienie z tym się wiąże. Nie lubimy w dzisiejszych czasach mówić o cierpieniu, o śmierci, o męczeństwie. Te słowa, choć to zabrzmi strasznie – wychodzą z mody. Nie możemy do tego dopuścić. Liczę na was – Sybiracy, że właśnie dzięki wam pełna pamięć o znaczeniu tego słowa zawsze będzie w nas trwać.

Jakie jest znaczenie słowa Sybirak wie doskonale Kazimierz Korczyński, prezes sądeckiego oddziału Związku Sybiraków. Mówił on dzisiaj, że Sybiraków w regionie jest coraz mniej. W Nowym Sączu mieszka 12 Sybiraków, w Gorlicach – 7, w powiecie nowosądeckim – 4.

- Marsze mają swój finał pod pomnikiem, który jest symboliczną mogiłą tych wszystkich, którzy nie mają swoich grobów, a którzy zostali na Syberii. Również jest tutaj ziemia z cmentarza w Katyniu. To jest centrum pamięci – mówił prezes Korczyński.

Pod pomnikiem Sybiraków zostały złożone wiązanki kwiatów.

([email protected], fot. i film. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Pamięć o tych, którzy zostali na „nieludzkiej ziemi” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ulicami Nowego Sącza przeszedł dzisiaj XVI Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. To była wyjątkowa chwila dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu, żyjących jeszcze nielicznych Sybiraków i mieszkańców miasta. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Sybiraków na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich.


Dziękujemy za przesłanie błędu