Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
17/09/2019 - 18:05

Niedźwiedź, wilk czy łoś? Kogo chcesz spotkać na sądeckim szlaku? [WIDEO]

Na początku 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Piwniczna zainstalowano prawie 80 fotopułapek, dzięki którym specjaliści mają poznać rzeczywisty stan ilościowy najcenniejszych gatunków zwierząt tu żyjących oraz wszystkich innych, które wpływają na funkcjonowanie tutejszego ekosystemu. Dziś wiemy, że jest on o wiele bogatszy niż nam się to śniło.

- Chodzi o to, żeby zbadać empirycznie, jaki jest stan rzeczywisty, a nie ten przypuszczalny, książkowy. Słyszało się bowiem niekiedy ze strony potencjalnych inwestorów, szczególnie tych zainteresowanych infrastrukturą narciarską, że są to informacje przesadzone, że wilki, rysie i inne gatunki jak głuszce czy puchacze, czarne bociany jeśli w ogóle są, to zdarzają się sporadycznie, że duże obszary są ich zupełnie pozbawione. To była jedna strona. A druga strona, szczególnie organizacje przyrodnicze twierdziły, że gatunki zagrożone, wrażliwe na zmiany, rzadkie i objęte różnymi formami ochrony są wszędzie – obrazował wtedy ideę badań nadleśniczy Stanisław Michalik.

Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Gmin Popradzkich i Krynicy a urządzenia są zainstalowane zarówno na terenie lasów państwowych jak i prywatnych.

Co okazało się po kilkunastu miesiącach? Nadleśnictwo Piwniczna-Zdrój na swoim profilu na Facebooku systematycznie publikuje zdjęcia a nawet nagrania kolejnych zarejestrowanych, uchwyconych w obiektywie zwierząt. Zobaczcie sami.

Jest wilk i to uchwycony w bardzo, bardzo nietypowym momencie – bo stoi przy ścieżce, którą leśniczy idzie na swój rewir. Zwierze nie okazuje nawet cienia zaniepokojenia choć ten gatunek wyjątkowo nie przepada za kontaktem z człowiek i po prostu go unika.

Zobacz też: Niewiarygodne. Takiej koalicji jeszcze nie widzieliście! [FILM]

Jest nagranie łosia, młodego osobnika, który widać jest tu mocno zadomowiony.

Są rysie, salamandry. I musimy też mocno podkreślić, że udział w dokumentacji zdjęciowej mają też leśniczy i mieszkańcy Sądecczyzny, którzy nadsyłają do Nadleśnictwa swoje własne prace zgadzając się na ich publikację.

ES [email protected] Fot. i film: Facebook Nadleśnictwo Piwniczna 

Niedźwiedź, wilk czy łoś? Kogo chcesz spotkać na sądeckim szlaku?
Na początku 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Piwniczna zainstalowano prawie 80 fotopułapek, dzięki którym specjaliści mają poznać rzeczywisty stan ilościowy najcenniejszych gatunków zwierząt tu żyjących oraz wszystkich innych, które wpływają na funkcjonowanie tutejszego ekosystemu. Dziś wiemy, że jest on o wiele bogatszy niż nam się to śniło. Fot.: profil Nadleśnictwa Piwniczna na Facebooku.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)