Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 listopada. Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła
13/06/2019 - 15:10

Niedźwiedź - rozrabiaka. Wyjadł miód i nastraszył dziewczyny [WIDEO]

Młody niedźwiedź brunatny zadomowił się najwyraźniej w naszych stronach; chyba trzeba mu znaleźć imię... Krążąc w okolicach Łabowej odwiedził jedną ze znajdujących się tam pasiek. Uszkodził ul. Dla tak dużego zwierzęcia to nic trudnego. Leśnicy apelują więc, aby widząc niedźwiedzia, powoli wycofać się z takiego terenu. Należy zachować szczególną ostrożność.

Dzisiaj rano okazało się, że jeden z uli znajdujących się w dolinie feleczyńskiej został przewrócony przez niedźwiedzia. Głodne zwierzę wyciągnęło sobie z ula znajdujące się tam ramki i wybrało z nich miód.

- Niedźwiedź zrobił sobie prawdopodobnie poranne śniadanie – mówi Bartłomiej Sołtys, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Nawojowa. – Pożywił się larwami pszczelimi i miodem. To są jego przysmaki.

Wczoraj wieczorem kręcił się także po łące przy wiacie w Feleczynie. Należy ona do Nadleśnictwa w Nawojowej. Na tym terenie odbywają się między innymi lekcje przyrodnicze i realizowane są programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

O tej porze wypatrzyły go dwie młode mieszkanki Łabowej. Zuzanna Smyda, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Łabowej oraz Kamila Szyszka, uczennica klasy III Gimnazjum w Łabowej. Dziewczynki są kuzynkami i wczoraj po godz. 20 wybrały się na rowerach właśnie do wiaty w Feleczynie.

Wjechały na teren, którym zarządza Nadleśnictwo Nawojowa i po chwili Zuzanna zauważyła w oddali, jakieś zwierzę. Okazało się, że jest to młody niedźwiedź. Znajdował się na łące, nieopodal lasu. Kilkaset metrów od mieszkanek Łabowej. Wolno chodził po łące.

W pierwszym odruchu Zuzanna wyciągnęła telefon komórkowy i zaczęła nim robić zdjęcia nietypowego gościa. Niedźwiedź w pewnym momencie przystanął i zaczął się przyglądać dziewczynkom. Na szczęście odwrócił się i poszedł w drugą stronę.

- Niedźwiedź był spokojny – mówią dziewczęta. - Przez chwilę patrzył się na nas.

Czytaj także: Znów niedźwiedź! Ten biegł do rzeki, by się ochłodzić [ZDJĘCIA]

Uczennice z Łabowej już nie ryzykowały i czym prędzej stamtąd odjechały. - Zdjęcia, które nam zostały będą dla nas cenną pamiątką – dodają dziewczynki.

Na stronie internetowej Nadleśnictwa Nawojowa zostało zamieszczone ostrzeżenie przed zbliżającym się do zabudowań oraz obiektów infrastruktury technicznej niedźwiedziem. Leśnicy apelują do mieszkańców o zachowanie wzmożonej ostrożności w trakcie przebywania na terenach leśnych pasma Jaworzyny Krynickiej. Dotyczy to  głównie lasów w gminie Łabowa.

[email protected], Fot. Zuzanna Smyda, Film: Daniel Szlag.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu