Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
02/05/2019 - 16:00

Nasza najpiękniejsza biało-czerwona łopocze na wietrze w całym Sączu [WIDEO]

Jest nie tylko najważniejszym narodowym symbolem. Dla nas jest najpiękniejsza. Dziś celebrujemy Święto Flagi. Nasza biało-czerwona łopocze na wietrze w całym Nowym Sączu. Zdobi nie tylko fronty budynków instytucji. Także osiedlowe bloki i prywatne domy.

W 2019 roku wywieszenie flagi ma dodatkowy, symboliczny charakter. Poza 15. rocznicą ustanowienia święta flagi obchodzimy również 100. rocznicę uchwalenia przez Sejm niepodległej Polski ustawy o godle i barwach, w której po raz pierwszy pojawił się zapis o fladze. W 2019 roku z pewnością nie zabraknie powodów do wywieszenia biało-czerwonej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej świętujemy dla upamiętnienia ważnej daty w historii naszego kraju. 2 maja zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie.  Jest jeszcze i drugi powód. W czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag. Chodziło o to, aby nie były wywieszone podczas - nieuznawanego przez komunistyczne władze - święta 3 maja.

Czytaj też Słodkie lenistwo, trochę ruchu i praca czyli dłuuugi majowy weekend po sądecku  

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w całym kraju. Patriotyczna manifestacja odbyła się też na sądeckim rynku. Było uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odegranie narodowego hymnu z ratuszowej wieży.  Nie zabrakło też musztry paradnej w wykonaniu „Strzelców”. W niebo sądeczanie wypuścili całe mnóstwo białych i czerwonych balonów.

[email protected] fot.Fot. Maria Olszowska, film Daniel Szlag

Jest nie tylko najważniejszym narodowym symbolem. Dla nas jest najpiękniejsza. Dziś celebrujemy Święto Flagi na sądeckim rynku. Nasza biało-czerwona łopocze dziś na wietrze w całym mieście.
Galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu