Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
20/06/2022 - 19:15

Minister Czarnek w Nowym Sączu. PWSZ zmienia się w Akademię [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyjechał w poniedziałek do Nowego Sącza. Podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ potwierdził, że uczelnia od października będzie Akademią Nauk Stosowanych. Pojawił się również wątek kierunku lekarskiego.

Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich w PWSZ nie miał jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce.

Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku i niedawno została ukończona. Budynek robi ogromne wrażenie. Ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, pięknie prezentują się również sale.

Uroczyste otwarcie nastąpiło w poniedziałek. Zgromadzonych gości powitał rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar. Następnie głos zabrał minister Przemysław Czarnek, który potwierdził to, o czym mówiło się już od dawna. Od nowego roku akademickiego PWSZ będzie Akademią Nauk Stosowanych.

- Nowy Sącz potrzebuje Akademii. Studenci, którzy studiują tutaj w bardzo dobrych warunkach zasługują na to, by być częścią Akademii. W naszej ustawie zaproponowaliśmy, by uczelnie przy spełnieniu odpowiednich warunków mogły nimi zostać. W ślad za tym idą nowe uprawnienia w zakresie edukacji nauczycieli. Gratuluję tego państwu – mówił minister.

Następnie przekazał do dyspozycji uczelni ponad 8 milionów złotych. W swoim wystąpieniu poruszył jeszcze jeden bardzo ważny temat. – Potrzebujemy kierunków lekarskich. Proszę się nie bać i składać wnioski o ich uruchomienie. W Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy. Nie jest prawdą, że za ich brak odpowiada emigracja. Nie potrzebują wyjeżdżać, bo zarabiają u nas znakomicie. Po prostu brakuje miejsc na studiach medycznych. Powinny one powstać m.in. w Nowym Sączu – dodawał minister Czarnek.

Rektor odpowiadał, że uczelnia zrobi wszystko, aby starać się o tego typu uprawnienia.  – To wielki dzień dla Nowego Sącza. Gratuluję panu rektorowi, który doprowadził do tego, że stoimy przed tym pięknym budynkiem. Dziękuję panu ministrowi za słowa o kierunku lekarskim. Nowy Sącz jest do tego przygotowany – dodawał prezydent Ludomir Handzel.

Instytut Ekonomiczny PWSZ

Dyrektor Instytutu Ekonomicznego – Tadeusz Kudłacz mówił, że to historyczny dzień, a studenci i kadra nauczycielska będą mieli dużo lepsze warunki pracy. Prezes Polskiej Agencji Przedsiebiorczości Wojciech Pomarański twierdził, że takie inwestycje pozwolą, by kadry wykształcone w instytucie wspierały w przyszłości przedsiębiorców. Na koniec prezes firmy Ersbet Rafał Stanuszek wraz z wiceprezesem Mariuszem Cebulą przekazali symbolicznie klucze do budynku.

Całe wystąpienie ministra Czarnka znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

Otwarcie Instytutu Ekonomicznego PWSZ
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyjechał w poniedziałek do Nowego Sącza. Podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ potwierdził, że uczelnia od października będzie Akademią Nauk Stosowanych.


Dziękujemy za przesłanie błędu