Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
19/07/2018 - 16:35

Mieszkańcy Szczawy przeżyli koszmar. Musieli uciekać z domów [WIDEO]

Mieszkańcy Szczawy musieli uciekać w nocy ze swoich domów, bo woda wdzierała się do budynków. Dzisiaj od samego rana usuwają skutki powodzi i patrzą z niepokojem w niebo. Boją się kolejnej nocy.

Szczawa to jedna z miejscowości w gminie Kamienica, która najbardziej ucierpiała podczas powodzi. Spływająca z Gorców woda zalewa mieszkańcom domy. Ludzie całą noc walczyli z żywiołem. Układali worki z piaskiem, wylewali wodę z budynków, ale na nic się to zdało. Żywioł był silniejszy. Wiele rodzin musiało zostawić dobytek i uciekać w nocy ze swoich domów.

Zobacz też Mieszkańcy Zasadnego odcięci od świata. Woda podtopiła im domy i zerwała drogę

Dzisiaj od samego rana mieszkańcy z pomocą strażaków wypompowują wodę z zalanych domów. Przekopują rowy i przygotowują się na kolejną noc, która może być równie koszmarna, jak miniona. Deszcz wciąż pada. Poziom wód w rzekach stale się podnosi, dlatego mieszkańcy boją się o swój dobytek.

Zobacz też Dramatyczna sytuacja na Limanowszczyźnie. Woda zalała domy i zniszczyła drogi

- To była bardzo ciężka noc. Wspólnie z rodziną ratowaliśmy dom przed wodą. Tam, gdzie mieszkam osunęła się ziemia i droga była nieprzejezdna - mówi Ryszard Florek, który pochodzi ze Szczawy. - Zniszczenia są ogromne. Tutaj jest pobojowisko. Pamiętam, że w 1997 roku była podobna sytuacja. Obfite deszcze doprowadziły do podobnego stanu. Również wylały potoki, ale wydaje mi się, że wczorajsza ulewa wyrządziła więcej szkód.

Spływająca z gór woda zerwała drogę odcinając mieszkańców od świata. Droga została zamknięta i zagrodzona taśmą strażacką. Mimo to ludzie ściągają ją i przejeżdżają. Mężczyzna podróżujący samochodem na numerach nowosądeckich ryzykując własne życie, próbował przejechać na drugą stronę drogi. Nie udało mu się. Uszkodził zderzak, a pojazd prawie zawiesił się na kamieniach. Czytaj też Z zalanych domów trzeba było ewakuować ludzi  


r.gajewski@sadeczanin.info, fot. RG, film KS

Skutki powodzi w Szczawie, Kamienicy i Zasadnem
Zamknięte drogi, podtopione budynki, powalone drzewa... To skutki powodzi, która rozpoczęła się na Sądecczyźnie i Limanowszczyżnie. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy gminy Kamienica. Wiele domów jest odciętych od świata. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo ciągle pada i podnosi się poziom wód w rzekach.


Dziękujemy za przesłanie błędu