Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
10/07/2019 - 18:00

Maturzyści z Nowego Sącza górą! Ze stuprocentową zdawalnością

W sześciu sądeckich liceach wszyscy uczniowie zdali maturę. Takim wspaniałym wynikiem może pochwalić się również Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia (Technikum nr 7). W innych szkołach średnich w mieście matury też nie wypadły źle.

Jak poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie w samym Nowym Sączu 90 proc. licealistów zdało  maturę (na 1491 zdających). Taką też zdawalność ogółem mieli absolwenci liceów w całej Małopolsce. W technikach w Nowym Sączu ta zdawalność wyniosła 84 proc. (na 1023 zdających).

W samym Nowym Sączu na 2514 absolwentów szkół średnich, którzy w tym roku kończyli w nich edukację egzamin dojrzałości zdało 87 proc uczniów (w Małopolsce ta zdawalność kształtowała się na poziomie 85 proc.)

Wspomniane 87 proc. to świetny wynik. Identyczny, pod względem procentowym wynik osiągnęli też uczniowie, którzy przystąpili do matury w Tarnowie.

W powiecie nowosądeckim ta zdawalność wyniosła 72 proc. na 521 zdających.

- Jeśli chodzi o wszystkich tegorocznych maturzystów – absolwentów szkół średnich w Nowym Sączu to muszę powiedzieć, że egzamin dojrzałości wypadł w tym roku bardzo dobrze – mówi Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – W ramach województwa małopolskiego jesteśmy pierwsi jeśli chodzi o zdawalność. Również nieźle wygląda odsetek osób z sukcesami po maturze w ramach liceów i techników. Maturzystom i nauczycielom, którzy przygotowywali przez te lata uczniów do matury serdecznie gratuluję osiągniętych wyników.

Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się ze zdanej matury. Są osoby, którym zwyczajnie, z takiego, czy innego powodu „powinęła się noga” z jednego przedmiotu obowiązkowego (bądź w części pisemnej, bądź ustnej) i z jednej części (ustnej, bądź pisemnej). Taka osoba powinna najpóźniej do 11 lipca powiadomić pisemnie dyrektora szkoły, w której zdawała egzamin maturalny o chęci przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

O tym gdzie taki egzamin poprawkowy się odbędzie wiadomo będzie 9 sierpnia, a egzaminy poprawkowe planowane są – 20 i 21 sierpnia.

W tym roku w Nowym Sączu egzamin maturalny zdawało 2514 osób, w tym w pierwszym majowym terminie zdało 2188 osób. Nie zdało 326.

W liceach maturę zdały 1342 osoby. Nie zdało 149.

Dyrektor Walenty Szarek od kilku lat kierujący Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, nie kryje radości z wyników maturalnych, jakie osiągnęli w tym roku absolwenci jego szkoły.

Sukces jest tym większy, że to już kolejny rok z rzędu młodzież kończąca naukę w popularnym "elektryku" uzyskuje podczas matury tak wspaniałe wyniki.

W tym roku w "Elektryku" maturę zdawało w tej szkole około 250 osób.

- Po ogłoszeniu wyników matur, kiedy okazuje się, że mamy 100 proc. zdawalności zawsze w pierwszej chwili jest euforia - mówi Walenty Szarek.  - Później ta euforia opada i bardzo uważnie analizujemy wyniki uzyskane przez uczniów z poszczególnych przedmiotów, czyli jak je zdali. Mówimy o przedmiotach ogólnych, ale przede wszystkim o przedmiotach zawodowych. Te ostatnie dla naszych uczniów są najważniejsze. W tym roku zarówno z tych pierwszych, jak i drugich wyniki maturalne, jakie osiągnęli nasi uczniowie były o 10 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. Jest to powód do dumy.

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym kierowanym przez prof. oświaty Bogusława Kołcza do matury przystąpiła jedna klasa, czyli osiemnaście osób. I egzaminy ze 100 - proc. sukcesem zdali wszyscy absolwenci tego liceum.

- Stuprocentowy sukces moich uczniów wcale nie jest dla mnie zaskoczeniem - mówi dyrektor Bogusław Kołcz. - Od wielu lat osiągamy wysokie wyniki. Z języka polskiego mamy najlepszy wynik w województwie. Praca naszych świetnych nauczycieli procentuje. Szkoła może się również pochwalić drugim najwyższym wskaźnikiem edukacyjnej wartości dodanej.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info., Film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)