Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/07/2023 - 08:30

Małgorzaty świętowały w sądeckim ratuszu. Były kwiaty, życzenia, tort i perła [ZDJĘCIA]

Małgorzaty, Małgosie, Małgorzatki, Małgonie – jakby nie odmieniać tego imienia i tak jest ono przepiękne i wyjątkowe. Pań noszących to imię jest w Nowym Sączu naprawdę sporo. Ta liczba może Was naprawdę zaskoczyć.

Tradycyjnie już w sali sądeckiego ratusza – 13 lipca spotkały się sądeckie Małgorzaty. Już po raz ósmy. Większość pań, będących posiadaczkami tego pięknego imienia obchodzi imieniny właśnie w lipcu.

Organizatorami tegorocznego święta były: Stowarzyszenie "Sądeckie Forum Kobiet" oraz Stowarzyszenie „Europa Donna”, jak również prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

W tegorocznym ósmym już Spotkaniu Małgorzat w ratuszu wzięło udział kilkadziesiąt Małgorzat. Spotkanie prowadziła Beata Frohlich (która też nosi drugie imię Małgorzata). Była to okazja do przypomnienia historii tych spotkań, które błyskawicznie zakorzeniły się w życiu kulturalnym Nowego Sącza. Co roku bierze w tym miłym spotkaniu coraz więcej pań o tym pięknym imieniu.

Jakie były początki tego święta?

- Był 2013 rok. Wtedy członkinie Stowarzyszenia „Europa Donna” w Nowym Sączu zostały zaproszone na konferencję do Legnicy – przypomniała początki tego święta – prowadząca tegoroczne spotkanie Beata Frohlich. – Zastanawiały się, co zrobić jeszcze dla sądeczanek, oprócz zachęcania ich i organizowania cyklicznych badań. Padł pomysł, aby zaprosić kobiety noszące popularne imię na spotkanie. I okazało się, że najpopularniejszym imieniem wśród nowosądeczanek jest właśnie imię – Małgorzata. Inne miasta organizują spotkania: Grażyn, Elżbiet, Krystyn, Iren. Wtedy pomyślały, dlaczego nie organizować co roku Spotkania Małgorzat i tak się przyjęło w Nowym Sączu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza, że patronką miasta jest Małgorzata Antiocheńska.

Od 2013 roku sądeckie Małgorzaty spotykają się imieninowo – uroczyście w ratuszu. Są życzenia od włodarzy miasta, piękne kwiaty no i oczywiście perełka. Ta ostatnia to już tradycja. Panie otrzymują ją od pierwszej edycji święta.

Co ma w sobie to imię, że tyle pań je nosi?

Małgorzata – w języku łacińskim oznacza Margarita – perła. Perła kojarzy się z czystością, pięknem, z niesamowitą symetrią.

Czytaj dalej - TUTAJ

Małgorzaty świętowały w sądeckim ratuszu. Były kwiaty, życzenia, tort i perła [WIDEO, ZDJĘCIA]
Małgorzaty, Małgosie, Małgorzatki, Małgonie – jakby nie odmieniać tego imienia i tak jest ono przepiękne i wyjątkowe. Pań noszących to imię jest w Nowym Sączu naprawdę sporo. Ta liczba może Was naprawdę zaskoczyć.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu