Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
30/06/2021 - 17:00

Mądry Polak po szkodzie? Przez Roztokę-Brzeziny znowu przeszła powódź

Pan Michał Winiarski napisał do naszej redakcji w sprawie powodzi, która spustoszyła Roztokę-Brzeziny w gminie Gródek nad Dunajcem. To nie pierwsza taka sytuacja – zniszczenia pojawiały się także po ulewach w ubiegłych latach. Dlaczego od tamtego czasu tak mało w tej sprawie zrobiono?

- Chciałbym prosić o zainteresowanie tematem powodzi, która ostatnio przeszła przez Roztokę. Przesyłam nagranie, które uwiecznił mój sąsiad. Pokazuje ono jak ogromna fala po raz kolejny w ostatnich latach przetoczyła się przez Roztokę, czyniąc w jej dolinie duże szkody w mieniu prywatnym i publicznym – pisze do nas Czytelnik, pan Michał Winiarski.

Jak twierdzi, problem jest dużo szerszy i obejmuje więcej niż tylko zdarzenie z 24 czerwca. – Podobne sytuacje miały tu już miejsce w ostatnich latach, z tym że o różnym nasileniu – wyjaśnia dalej. – Po pamiętnej powodzi z roku 2001, gdzie fala powodziowa poczyniła ogromne szkody, były zapowiedzi, że powstanie koncepcja budowy polderu zalewowego, który miałby chronić część wsi położonej wzdłuż strumyka, aż do jego ujścia do Dunajca. Od tamtego czasu minęło niemal 20 lat. Mimo wielu mniejszych zalań nic w tej sprawie nie zrobiono – twierdzi czytelnik. Obejrzyj również; Kierowcy przejeżdżający przez Roztokę - Brzeziny uciekali przed płynącą falą

- Ostatnio nad potokiem Roztoczanka odbyła się wizja lokalna, podczas której wysłani na miejsce zdarzenia pracownicy obejrzeli strumyk, podnoszący się w nim poziom wody i okoliczne kładki i mosty – wyjaśnił nam kolejny czytelnik, mieszkaniec Gródka nad Dunajcem.

Czy po czerwcowej nawałnicy ktoś wyciągnie wnioski i zabezpieczy mieszkańców Roztoki przed powodzią, zanim będzie za późno? ([email protected], film: Czytelnik) Zobacz też skutki powodzi w Uściu Gorlickim.

Dziękujemy za przesłanie błędu