Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
08/06/2018 - 08:05

Łomnica-Zdrój: Młodzi za własną kasę budują sobie tutaj raj na ziemi [WIDEO]

Pamiętacie jeszcze czyny społeczne? Otóż pojęcie to wcale nie odeszło do lamusa – grupa młodych chłopaków z Łomnicy-Zdrój właśnie buduje dla miejscowych murowaną wiatę do grillowania. Skrzykują się wieczorami i w szybkim tempie postawili już kamienne ściany a teraz robią dach.

Na ten oryginalny plac budowy trafiliśmy przez przypadek, gdy robiliśmy zdjęcia do publikacji o tym, że przy miejscowej powiatówce w końcu jest chodnik i zaczyna się budowa mostu na Łomniczance, ale o tym w innym miejscu.

Przez przypadek zauważyliśmy, że mimo późnej godziny grupa młodych ludzi ostro pracuje tuż przy miejscowym oczku wodnym. Zatrzymaliśmy się żeby zapytać co tu powstanie – w końcu z budżecie gminy Piwniczna-Zdrój zarezerwowano aż 2 mln 100 tysięcy złotych na inwestycje związane z rekreacją i turystyką. Byliśmy przekonani, że oglądamy jedną z nich, ale okazało się, że nic bardziej mylnego.

Zobacz też: Radwanów: Koniec z fuszerkami na basenie? [WIDEO]

Z jakich pieniędzy powstaje ten budynek? – Ani z sołeckich, ani z gminnych tylko z naszych, to budżet młodych z Łomnicy-Zdroju – śmiała się zagadnięta przez nas ekipa, by zaraz oddać sprawiedliwość reszcie mieszkańców. – Ktoś nam zawsze coś podrzuci z materiałów, sołtys też nam pomaga.

Mają od 16 do 22 lat i każdy z nich zawsze chciał, by miejscowi mieli w końcu takie miejsce dla siebie, w którym można spotkać się niezależnie od pogody, pogadać, odpocząć. Miejsce inne niż własne podwórko, jakiś przystanek czy ławka pod sklepem. Projekt jest ich autorskim dziełem, jedynie jeśli chodzi o zadaszenie posiłkowali się radami doświadczonych w ciesielce gospodarzy.

Zobacz też: Kosarzyska: jezdnię kończą, ale co z chodnikiem? [WIDEO]

Gotowe są już ściany i spora część dachu, ale na pytanie, kiedy prace zamkną ostatecznie, młodzi mówią bez owijania w bawełnę. – Pewnie dopiero w listopadzie, bo każdy z nas pracuje albo się uczy i tu jesteśmy po dwie godziny dziennie, ale i to też nie zawsze. Ale już można z niego i tak korzystać, bo na głowę nie leci i ściany są już całkiem skończone.

Widać, że chłopaki traktują cały teren obok prawdziwie po gospodarsku. – Teraz w stawie jest mało wody, bo jest problem z dopływem i trzeba cały przekopać na nowo – wyjaśniają ciesząc się, że akurat na ten cel udało się zagwarantować 10 tysięcy z funduszu sołeckiego w budżecie gminy na 2018 rok.

Świetnie się orientują też w pozostałych inwestycjach w swojej miejscowości. Z nieskrywaną satysfakcją chwalą się, że Łomnica zagwarantowała sobie kolejne 50 tysięcy, tym razem z Budżetu obywatelskiego na remont drogi do osiedla „Safrany”  i kolejnej, do osiedla Fiedory. Ten projekt zgarnął niemal największą ilość głosów, co najdobitniej dowodzi, że niemal cała wieś zmobilizowała się do głosowania.

Młodzi budowniczowie nie są skorzy do pozowania do zdjęcia. – Nie, nie, teraz nie ma co. Jak wszystko będzie gotowe, to może wtedy.

Żadne nalegania nie skutkowały, tym samym zdjęć samej wiaty i jej wykonawców jeszcze nie ma, ale gwarantujemy, że do tematu wrócimy.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu