Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
04/04/2019 - 07:00

Lampa jest od świecenia, ale ta zagraża pieszym. Zwłaszcza dzieciom

O tym, że część lamp oświetleniowych w Nowym Sączu stoi tak, że piesi mogą tylko kląć pod nosem, pisaliśmy już wiele razy. Ale z tym słupem przy Limanowskiego trzeba w końcu coś zrobić, bo stanowi zagrożenie dla uczniów pobliskich szkół.

W Nowym Sączu w wielu miejscach słupy oświetleniowe stoją dosłownie na środku. Pieszy niby jakoś przejdzie, ale przejść z wózkiem dziecięcym to już sztuka. Można bawić się w akrobatę albo zejść na jezdnię, albo na trawnik. Doskonałym przykładem jest niemal całe oświetlenie przy ulicy Asnyka. Tyle, że nie ma tu takiego ruchu jak przy Limanowskiego, gdzie – co doskonale widać na filmie – przejście obok lampy to prawdziwe wyzwanie.

Zobacz też: Nowy Sącz: awantura o ulicę Dmowskiego! Nie można się dogadać?

Wszyscy wiemy, że koszt przestawienia tak abstrakcyjnie usytuowanych lamp może rzeczywiście być spory. Tu się nie da tak po prostu wymontować lampę i przestawić. W końcu mamy do czynienia z instalacją elektryczną. Ale w okolicy Limanowskiego są dwie duże szkoły i chodzi tędy codziennie bardzo wiele dzieci. Nie zawsze pod opieką dorosłych. A na bezpieczeństwu dzieci nie można oszczędzać. Jak idzie jedno dziecko, to jeszcze jakoś zazwyczaj się pilnuje, ale w grupie już różnie bywa. Inna rzecz, że dzieci mają prawo jeździć po chodniku na rowerze a widać na załączonym materiale nawet z hulajnogą nie jest tu łatwo przejść.

Zaraz obok lampy jest solidne ogrodzenie. Może – oczywiście za zgodą jego właścicieli – lampę warto umieścić na nim choćby na jakimś zgrabnym dźwigarze?

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)